Φιλική νίκη για την Εθνική ανδρών κόντρα στην Ελβετία

Εθνική βόλεϊ ανδρών

Γραφείο Τύπου ΕΟΠΕ / © Θώμη Αντωνιάδη

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:53 - 03.08.2023 / Ανανεώθηκε: 14:30 - 14.08.2024

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών επιβλήθηκε με 3-2 σετ της Ελβετίας σε φιλικό ματς στο κλειστό της Γλυφάδας.

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό της Εθνικής ομάδας βόλεϊ ανδρών κόντρα στην Ελβετία. Η «γαλανόλευκη» επιβλήθηκε με 3-2 σετ με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Παρασκευή όπου θα δώσουν νέο φιλικό.

Στο πρώτο σετ τα καλά σερβίς του Βουλκίδη έδωσαν την ευκαιρία στην Εθνική να προηγηθεί με 6-3 αλλά οι Ελβετοί είχαν απάντηση για το 7-8 και το 8-10 διατηρώντας το προβάδισμα δύο πόντων που είχαν μέχρι το 12-14. Η Ελλάδα ισοφάρισε 14-14 με άσο του Γαλιώτου και προσπέρασε με 18-15 με διαδοχικούς πόντους του Πρωτοψάλτη. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο σετ (20-20) όμως η Εθνική πήρε το πρώτο σετ με μπλοκ του Γαλιώτου.

Η Ελλάδα πήρε προβάδισμα πολύ νωρίς στο δεύτερο σετ με 7-5 και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά. Ο Πρωτοψάλτης με άσο έκανε το 20-15 και η Εθνική έκλεισε με άνεση το δεύτερο σετ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο μέχρι το 10-10 στο τρίτο σετ. Σε εκείνο το σημείο η Ελλάδα κόλλησε επιθετικά με αποτέλεσμα η Ελβετία να κάνει ένα επιμέρους 2-8 και να προηγηθεί με 12-18. Η «γαλανόλευκη«» μείωσε στους δύο πόντους (19-21) αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και κατέκτησαν το τρίτο σετ.

Η Ελβετία μπήκε καλύτερα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 6-9. Η ομάδα του Μάριο Μπόμα διατηρούσε μία διαφορά 3-4 πόντων μέχρι το 15-18. Η Ελλάδα μείωσε στον πόντο με 17-18 με άσο του Μούχλια και με επίθεση του Έλληνα διαγώνιου έγινε το 20-20. Οι Ελβετοί έτρεξαν σερί 0-3, προηγήθηκαν με 22-24 και οδήγησαν το φιλικό στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ η Ελλάδα προηγήθηκε με 8-6 μετά το αρχικό 6-6. Με μπλοκ του Λινάρδου και πόντο του Πρωτοψάλτη, η «γαλανόλευκη» προσπέρασε με 11-7 με τους Ελβετούς να πλησιάζουν στους δύο (12-10). Οι Έλληνες διεθνείς ήταν απόλυτα ψύχραιμοι στο φινάλε και πήραν τη νίκη.

Η παραδοχή του Τότι: «Η γυναίκα μου δεν ήταν εκεί όταν πέθαινε ο πατέρας μου - Κοίταξα το κινητό της και είδα αυτό το μήνυμα... Είχε περισσότερους από έναν εραστές!»