Ευρωπαϊκό Παμπαίδων: Μεγάλη νίκη της Εθνικής με 3-1 κόντρα στην κάτοχο του τίτλου Σλοβενία

© ΕΟΠΕ

Sportal newsroom 21:50 - 21.07.2023 / Ανανεώθηκε: 14:45 - 14.08.2024

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Εθνική Παμπαίδων που επιβλήθηκε με 3-1 σετ της πρωταθλήτριας Ευρώπης Σλοβενίας στον πρώτο όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα.

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παμπαίδων σημείωσε η Ελλάδα. Η «γαλανόλευκη» επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Σλοβενίας, που είναι κάτοχος του τίτλου.

Στο πρώτο σετ οι παίκτες του Ρουσάκη μετέτρεψαν το 3-4 σε 7-4 με 2 μπλοκ και παρόλο που η Σλοβενία ισοφάρισε 7-7 (με 2 άσσους) το 9-9 έγινε 16-9 για εμάς καθώς οι Σλοβένοι δεν μπορούσαν να τελειώσουν καμία επίθεση.

Στο 17-10 όμως το επιθετικό μπλακ άουτ μεταφέρθηκε στην ελληνική πλευρά με το σκορ να φτάνει στο 17-14 και λίγο αργότερα στο 19-17. Επίθεση του Μπόνια και μπλοκ του Αρμάου έφεραν και πάλι την Εθνική στο +4 (21-17) για να κλείσουμε το σετ στο 25-21.

Στο δεύτερο σετ και μέχρι το 11-7 όλα κυλούσαν ιδανικά για την Εθνική, αλλά εκεί δεν άντεξε η υποδοχή μας για να ισοφαρίσουν οι Σλοβένοι και στο 16-15 να τρέξουν σερί 0-6 για το 16-21. Παρά τις αλλαγές του Ρουσάκη δεν μπορέσαμε να επιστρέψουμε με το σετ να λήγει 19-25.

Αυτή η εξέλιξη πείσμωσε τους Έλληνες διεθνείς που ξεκίνησαν εντυπωσιακά το τρίτο σετ φτάνοντας στο 5-0 (δύο ατομικά μπλοκ ο Μούχλιας) με τη διαφορά να φτάνει στο +6 (9-3, 12-6). Οι Σλοβένοι αντέδρασαν και με άσσο μείωσαν σε 13-10, ωστόσο η απάντηση της Εθνικής ήταν άμεση. Η αρχή έγινε με το μπλοκ του Μαντελίδη (16-11) και με επιμέρους σκορ 14-4 (από 14-11) φτάσαμε άνετα στο 25-15 και το 2-1.

Στην εκκίνηση του τέταρτου σετ με νέο μπλοκ του Μαντελίδη η Εθνική προηγήθηκε 6-3 για να φτάσουμε στο 11-7, το οποίο έγινε 11-11 με την υποδοχή μας να παρουσιάζει αρρυθμίες. Το τάιμ άουτ του ελληνικού πάγκου βοήθησε στο να ηρεμήσουμε και με πρωταγωνιστή τον Αρμάο αρχικά φτάσαμε στο 16-12 και στο 20-14 με τον Μαντελίδη να κυριαρχεί στο φιλέ (8 από τα 19 ελληνικά μπλοκ) για να κλείσει το σετ στο 25-17.