Απίστευτα πράγματα από τους Έλληνες κολυμβητές: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Χρήστου, δευτεραθλητής ο Μακρυγιάννης

Απόστολος Χρήστου

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:44 - 23.06.2024 / Ανανεώθηκε: 20:48 - 23.06.2024

Ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα ύπτιο στο ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου. Ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον ίδιο τελικό.

Η ελληνική κολύμβηση γράφει ιστορία στο Βελιγράδι. Λίγη ώρα μετά το πρώτο 1-2 στα 50 μέτρα ελεύθερο από τον Γκολομέεβ και τον Μπίλα, οι Απόστολος Χρήστου και Ευάγγελος Μακρυγιάννης στα 100 μέτρα ύπτιο ανέβηκαν στο πρώτο και το δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Ο Απόστολος Χρήστου, λίγες ημέρες μετά το χρυσό στα 50 μέτρα ύπτιο στην ίδια διοργάνωση έδειξε γιατί θεωρείται εκ των κορυφαίων κολυμβητών της γηραιάς Ηπείρου. Ο Έλληνας κολυμβητής του Ολυμπιακού τερμάτισε σε 52.23 δευτερόλεπτα, που είναι ο δεύτερος καλύτερος χρόνος στην καριέρα του μετά το 52.09 που είχε κάνει στο παγκόσμιο της Βουδαπέστης που είναι το πανελλήνιο ρεκόρ. Ο Μακρυγιάννης είχε δείξει ότι μπορεί να «κατέβει» τα 53 δευτερόλεπτα και το επιβεβαίωσε, συντρίβοντας το ατομικό του ρεκόρ με 52.83. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στα 50 μέτρα ύπτιο.

8. Μίχαελ Λαϊταρόφσκι (Ισραήλ) 55.23

Αδιανόητος θρίαμβος της ελληνικής κολύμβησης: «Χρυσός» ο Γκολομέεβ, ασημένιο μετάλλιο για τον Μπίλα

Εντυπωσίασαν οι Έλληνες κολυμβητές στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου. Ο Κριστιάν Γκολομέεβ και ο Στέργιος Μπίλας έκαναν ένα ιστορικό 1-2 στην κούρσα.

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ, που είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στο ίδιο αγώνισμα στο παγκόσμιο του 2019 έκανε μία τρομερή κούρσα. Ο κολυμβητής του Παναθηναϊκού τερμάτισε σε 21.72 δευτερόλεπτα και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Ελάχιστα πίσω του βρέθηκε ο Στέργιος Μπίλας. Ο κολυμβητής του Ολυμπιακού τερμάτισε σε 21.73 δευτερόλεπτα σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ. Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι δύο Έλληνες κολυμβητές θα κολυμπήσουν στο ίδιο αγώνισμα στους Ολυμπιακούς αγώνες.

Ο Ουκρανός Βλάντισλαβ Μπούκοφ με χρόνο 21.85 έκλεισε την τριάδα του βάθρου.