Πρωταθλητής Ευρώπης ο Χρήστου - Χάλκινο μετάλλιο ο Μακρυγιάννης

Απόστολος Χρήστου

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:03 - 21.06.2024 / Ανανεώθηκε: 22:04 - 21.06.2024

Ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50 μέτρα ύπτιο στο ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου. Τρίτος ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης στον ίδιο τελικό.

Ο Απόστολος Χρήστου και ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης έγραψαν ιστορία για την ελληνική κολύμβηση. Οι δύο Έλληνες αθλητές συμμετείχαν στον τελικό των 50 μέτρων ύπτιο στο ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου και εντυπωσίασαν.

Ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, δύο χρόνια μετά την πρωτιά που είχε πάρει στη Ρώμη. Ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης τερμάτισε στην τρίτη θέση στην ίδια κούρσαη και είναι η πρώτη φορά που δύο κολυμβητές από την Ελλάδα ανεβαίνουν σε βάθρο ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Ο Απόστολος Χρήστου κατέλαβε την πρώτη θέση με χρόνο 24.39 δευτερόλεπτα. Ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης τερμάτισε σε 24.74 δευτερόλεπτα. Ο Πολωνός Κσαουέρι Μάσιουκ κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 24.63 δευτερόλεπτα. Αξίζει να αναφέρουμε ότι αυτό είναι το έβδομο μετάλλιο για τον Χρήστου σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

8. Ραλφ Τριμπούντσοφ (Εσθονία) 25.18

Στον τελικό των 100 μέτρων ελεύθερο προκρίθηκε η Νόρα Δράκου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κολύμπησε στη 2η ημιτελική σειρά και ήρθε 4η με 25:11 (θυμίζουμε, το πρωί στα προκριματικά, είχε κάνει πανελλήνιο ρεκόρ 24:89) και με την 8η καλύτερη επίδοση των ημιτελικών προκρίθηκε στον τελικό του Σαββάτου.

Μεγάλο ατομικό ρεκόρ στα 200 μέτρα πεταλούδα σημείωσε ο Απόστολος Σίσκος. Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε τρίτος στην πρώτη ημιτελική σειρά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος με χρόνο 1:56.42 και προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος με την πέμπτη καλύτερη επίδοση.

Ο Αρκάδιος Ασπουγαλής παραδέχθηκε στις δηλώσεις του ότι μπορούσε να πάει πολύ καλύτερα στη δεύτερη ημιτελική σειρά στα 50μ πρόσθιο. Με 28.07 κατέλαβε την 7η θέση και την 13η στη γενική κατάταξη.

Ο τελευταίος που πέρασε στον τελικό ήταν με 27.42 ο Τούρκος Αλαχβερντί.