Άνετη πρεμιέρα για τον ΠΑΟΚ

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:16 - 29.09.2024 / Ανανεώθηκε: 19:23 - 29.09.2024

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 39-19 του Καματερού στην Αθήνα, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της πρώτης αγωνιστικής της Α1 χάντμπολ γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στην πρεμιέρα της Α1 χάντμπολ γυναικών. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε 39-19 του Καματερού στην έδρα της ομάδας του Μενέλαου Δανήλου, στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της πρώτης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ, που την προηγούμενη εβδομάδα ηττήθηκε από τη Νέα Ιωνία στον τελικό του Σούπερ Καπ, πήρε με το καλημέρα τα ηνία του αγώνα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε με διψήφια διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο φτάνοντας στο 21-10 του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι εξαιρετικός επιθετικά και η διαφορά έφτασε τα 20 τέρματα για το τελικό 39-19 που αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα.

Για τον ΠΑΟΚ επτά γκολ σημείωσε η Κερλίδη, όπσα και η Κούρτη για την ομάδα του Μενέλαου Δανήλου.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ- ΠΑΟΚ 19-39

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-7, 3-9, 6-14, 7-18, 10-21 (ημχ), 11-23, 12-26, 14-29, 16-30, 17-34, 19-39

ΚΑΜΑΤΕΡΟ (Δανήλος): Μ. Βασιλείου, Ναντότσι 1, Χριστοπούλου 1, Κοτρώτσιου 1, Λουρίδα, Αρχοντόγλου, Κούρτη 7, Λουρεντζάκη, Ούνι, Τριετίνα 3, Ψαριώτη, Παπαδοπούλου, Α. Βασιλείου 4, Πατρώνη 2, Τσαμάλη, Γκορτσοπούλου.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Κερλίδη 7, Ε. Τροχίδου 2, Μεντεσίδου 3, Κ. Κουκμίση 2, Κωστοπούλου, Χ. Τροχίδου 5, Μάταβς 3, Σεβδίλη 2, Γκρμπάσεβιτς 4, Σελεμίδου 6, Αργυροπούλου, Κουλούρη 3, Μπουράτο 1, Μπάρανικ 1.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Μπράμου, Κόκκινη: 31:28 Α. Βασιλείου(επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 1-2, Πέναλτι: 2/3-1/1

«Πρώτο επίσημο παιχνίδι για το πρωτάθλημα, μετά το Σούπερ Καπ. Είχαμε συζητήσει με την ομάδα ότι όταν είσαι στον ΠΑΟΚ είσαι υποχρεωμένος όταν χάνεις ένα τίτλο, την επόμενη εβδομάδα που παίζεις να δώσεις το 100% και να κερδίσεις τον αγώνα. Αυτό είναι η νοοτροπία που θέλουμε να φτιάξουμε στην ομάδα, απλά αυτό χρειάζεται χρόνο και το ξέρουμε. Τα κορίτσια έχουν συνειδητοποιήσει ακριβώς τι γίνεται και που βρίσκονται. Δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό, όπως έκαναν και σήμερα στο παιχνίδι, και αυτό φάνηκε με την έκβαση του σκορ. Ανταποκρίθηκαν με μεγάλη διάθεση και ενέργεια στο κομμάτι της άμυνας, το οποίο ήταν το ζητούμενο, και από κει και πέρα βγήκαμε με ευκολία τόσο στον ενδιάμεσο, όσο και στο σετ παιχνίδι. Έχω ξαναπεί ότι η ομάδα θέλει χρόνο, ο οποίος είναι μαζί μας. Εβδομάδα με την εβδομάδα στόχος μας είναι να παρουσιαζόμαστε καλύτεροι, όπως και σήμερα. Κάναμε μία καλή αρχή και ανυπομονούμε για τα επόμενα παιχνίδια που έρχονται και κυρίως για τους ευρωπαϊκούς αγώνες σε δύο εβδομάδες», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Δημήτρης Πελεκίδης, προπονητής του ΠΑΟΚ.