Ανεβαίνει ο Διομήδης Άργους

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:48 - 15.10.2024 / Ανανεώθηκε: 20:48 - 15.10.2024

Ο Διομήδης Άργους επικράτησε 23-20 του ΑΕΣΧ Πυλαίας στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της πέμπτης αγωνιστικής της Handball premier.

Ο Διομήδης Άργους ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας της Handball premier. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα επικράτησε 23-20 του ΑΕΣΧ Πυλαίας στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της πέμπτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, που θα διεξαχθεί σε τέσσερις δόσεις λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των ομάδων.

Ο Διομήδης Άργους, δύο ημέρες μετά την επικράτησή του επί του Δούκα, πήρε άλλο ένα δίποντο που ήταν το δεύτερο διαδοχικό μετά τις δύο σερί απώλειες που είχε. Ο Διομήδης Άργους μπήκε στον αγώνα δυνατά και πήρε τα ηνία από το ξεκίνημα. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα προσπέρασε 9-7 στο πρώτο εικοσάλεπτο και έφτασε στο 13-8 του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα ήταν παρόμοια στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Διομήδης είχε τον έλεγχο του αγώνα, παρά την προσπάθεια της Πυλαίας να μειώσει και έφτασε στη νίκη με 23-20 αφήνοντας την ομάδα του Αντώνη Δάσκαλου χωρίς βαθμό μετά από πέντε αγώνες.

Για τον Διομήδη Άργους επτά γκολ σημείωσε ο Τρούλος. Για την Πυλαία από πέντε τέρματα σημείωσαν Κουβράκης και Μαντάς.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 23-20

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 4-5, 6-5, 9-7, 10-7, 13-8 (ημχ), 16-10, 16-13, 19-16, 20-17, 22-18, 23-20

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Ζαραβίνας): Κωστούλας 1, Αναστασίου 3, Τσάκαλος 4, Τσέλιος, Στεργίου, Τερλετσκι, Τσακουρίδης 2, Ασβεστάς 2, Χατζηκωνσταντίνου, Τρούλος 7, Βλαχοσπύρος, Κουτρουμπης 1, Μάνθος, Καλοδημος, Σάλεμ 2, Στεφανίτσης.

ΠΥΛΑΙΑ (Δάσκαλος): Ν. Αντωνιάδης, Μαρκατάτος, Θ. Αντωνιάδης, Ντανουλέτ, Τσαρδάκης 2, Δάιος, Βλαχόπουλος, Μαρίνος, Κουβράκης 5, Μαντάς 5, Χατζίδης 3, Κυριακίδης 1, Τζιάκης 3

12. ΑΕΣΧ Πυλαίας 0

* Ο Διομήδης Άργους και ο ΑΕΣΧ Πυλαίας έχουν δώσει πέντε αγώνες και οι υπόλοιπες ομάδες έχουν δώσει τέσσερις.