Ήττα για την Εθνική ανδρών από το Ισραήλ στο tie break

Sportal newsroom 22:53 - 29.08.2023 / Ανανεώθηκε: 13:53 - 14.08.2024

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών ηττήθηκε με 3-2 σετ από το Ισραήλ, με φόντο την πρεμιέρα του τέταρτου ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών ηττήθηκε με 3-2 από το Ισραήλ στο tie break, με φόντο την πρεμιέρα του τέταρτου ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το πρώτο σετ. Το Ισραήλ το εκμεταλλεύτηκε αυτό, με αποτέλεσμα να φτάσει πολύ γρήγορα στο σκορ στο στο 13-20. Η ομάδα του Ντάντε Μπονιφάντε έβγαλε αντίδραση στο παιχνίδι και μείωσε σε 17-21, ωστόσο κάπου εκεί έκανε την εμφάνισή της η κάκιστη ομάδα που ξεκίνησε τον αγώνα με το Ισραήλ. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 4-0  και κατάφεραν έτσι να πάρουν το πρώτο σετ με 17-25.

Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα βρήκε επιτέλους αυτό το στοιχείο που τις έλειπε από το πρώτο και κάπως έτσι ισοφάρισε σε 1-1. Η Εθνική κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 9-7, αλλά ένα 3-0 του Ισραήλ έφερε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 14-17. Χάρη στο μπλοκ του Πρωτοψάλτη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να κατακτήσει το δεύτερο σετ με 29-27.

Στο τρίτο σετ η Εθνική μας ομάδα έβγαλε αντίδραση και με όπλο το μπλοκ, κατάφερε να το πάρει και να προηγηθεί με 2-1. Το Ισραήλ έχοντας τον κόσμο στο πλευρό του κατάφερε να δύναμη και να φτάσει στην ισοφάριση (2-2). Οι παίκτες του Ντάντε Μπονιφάντε είχαν προβλήματα στην υποδοχή και στο μπλοκ και, ενώ προηγήθηκαν με 13-11 στη διαδικασία του tie break, δέχτηκαν ένα σερί 4-0 από τους Ισραηλινούς, με αποτέλεσμα να χάσουν με 3-2.

Τα σετ: 17-25, 29-27, 25-21, 21-25, 13-15