Ήττα για την Εθνική ομάδα βόλεϊ, 3-1 από την Ρουμανία

©Glomex

Sportal newsroom 19:12 - 03.09.2023 / Ανανεώθηκε: 13:45 - 14.08.2024

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών ηττήθηκε με 3-1 σετ από την Ρουμανία, με φόντο την 3η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών ηττήθηκε με 3-1 σετ από την Ρουμανία, με αποτέλεσμα να γνωρίσει τον αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης, στο πλαίσιο του Δ΄ ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ψάχνει ένα θαύμα για να προκριθεί στην επόμενη φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η Εθνική ομάδα αντιμετωπίζει την Τρίτη (5/9) με την πολύ ισχυρή Γαλλία.

Στα αρνητικά για την Εθνική ο Αλέξανδρος Ράπτης αποχώρησε από την αναμέτρηση, καθώς ο Έλληνας αθλητής έδειξε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στη μέση του.

Στο πρώτο σετ η Ρουμανία είχε το πάνω χέρι, με αποτέλεσμα να τρέξει ένα επί μέρους σερί 5-0. Κάπως έτσι η ομάδα του Σέργκιου Στάνκου έκανε το 13-8 και με μικρότερα σερί έφτασε στο +11 (23-12), κάνοντας το 1-0 σετ με 25-16. Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα δεν άλλαξε το αγωνιστικό της πρόσωπο και καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ, με τη «γαλανόλευκη» να χάνει το σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ η Ρουμανία κράτησε το προβάδισμα της, όμως η Εθνικής μας ομάδα πίεσε και κατάφερε να μειώσει στα σετ με 2-1. Στο τέταρτο σετ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 και να οδηγήσει το ματς στο tie break, με αποτέλεσμα να χάσει με 3-1 σετ.

Τα σετ: 16-25, 18-25, 25-23, 21-25