Τέταρτη στην Ευρώπη η Εθνική Παγκορασίδων

© ΕΟΠΕ

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:36 - 23.07.2023 / Ανανεώθηκε: 14:43 - 14.08.2024

Την τέταρτη θέση κατέλαβε η Εθνική Παγκορασίδων βόλεϊ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μετά την ήττα της από την Κροατία με 3-1 σετ στον μικρό τελικό.

Η Εθνική ομάδα παγκορασίδων στο βόλεϊ κατέλαβε την τέταρτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Η «γαλανόλευκη» έδωσε μεγάλη μάχη αλλά ηττήθηκε από την Κροατία στον μικρό τελικό με 3-1 σετ.

Η Εθνική έμεινε εκτός βάθρου αλλά οι νεαρές παίκτριες του Κώστα Γκούντα έκαναν την υπέρβαση σε αυτή τη διοργάνωση. Η Κροατία πήρε το πρώτο σετ, η Ελλάδα ισοφάρισε αλλά η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Μιόντραγκ Στογιάκοβιτς που ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Η Ελλάδα αγωνίστηκε χωρίς τη Δήμητρα Νάνου. Η νεαρή ακραία αντιμετωπίζει εδώ καιρό θέμα στον αστράγαλο και προτιμήθηκε να προφυλαχθεί προκειμένου να μην επιβαρυνθεί περισσότερο.

Η Εθνική ομάδα μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 16-11 ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Από εκείνο το σημείο, οι τυπικά γηπεδούχες παίκτριες της Κροατίας ανέβασαν την απόδοσή τους -κυρίως στο κομμάτι του μπλοκ - και με επιμέρους 9-3 πέρασαν μπροστά με 20-19. Στη συνέχεια, η Κροατία κατέκτησε το πρώτο σετ.

Η απώλεια του πρώτου σετ πείσμωσε τις αθλήτριες του Κώστα Γκούντα. Με πίεση στο σερβίς, καλό μπλοκ - άμυνα η Ελλάδα προηγήθηκε με 9-6 και 14-11 ωστόσο η Κροατία έκανε την ανατροπή και πήρε το προβάδισμα με 15-14. Με άσο της Ιωάννας Δημητρίου η «γαλανόλευκη» πέρασε ξανά μπροστά με 16-15, αλλά η Κροατία έβρισκε λύσεις για να πάρει αυτή το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (21-20). Ένα μπλοκ και ένας άσος από τη Δημητρίου διαμόρφωσαν το 24-22 με το σετ να κλείνει υπέρ της Ελλάδα με μπλοκ της Πρινιωτάκη.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο μέχρι το 20-20. Η Κροατία «έτρεξε» σερί 4-0 και έκανε το 24-20 για να κατακτήσει το σετ με 25-21. Με την ψυχολογία υπέρ της, η Κροατία μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το τέταρτο σετ, το οποίο κατέκτησε με μεγάλη άνεση.