Με ήττα ολοκληρώθηκε το Ευρωπαϊκό για την Εθνική

©Glomex

Sportal newsroom 18:47 - 05.09.2023 / Ανανεώθηκε: 13:42 - 14.08.2024

Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε από τη Γαλλία με 3-0 σετ και έτσι ολοκλήρωσε τη παρουσία της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Με ακόμη μια ήττα ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις της Εθνικής ομάδας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Τελ Αβίβ.

Η σπουδαία Γαλλία επικράτησε της Ελλάδας με 3-0 σετ και έτσι η «γαλανόλευκη» ολοκλήρωσε τη παρουσία της στους ομίλους με μία νίκη και τέσσερις ήττες.

Η Γαλλία από την αρχή έδειξε την ανωτερότητά της κόντρα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και προηγήθηκε με 8-4, με αποτέλεσμα να κρατήσει τη διαφορά αυτή μέχρι και το τέλος του πρώτου σετ.

Στο δεύτερο σετ η Εθνικής μας ομάδα έδειξε σταθερότητα και πήρε το προβάδισμα με 7-4, ωστόσο από εκεί και μετά η Γαλλία κυριάρχησε στο σετ. Η ομάδα του Αντρέα Τζιάνι έκανε ένα επί μέρους σερί 8-2 και κάπως έτσι έφτασε στη κατάκτηση του δεύτερου σετ.

Η ομάδα του Ντάντε Μπονιφάντε κατέρρευσε στο τρίτο σετ και βρέθηκε να χάνει με 17-9, χάνοντας το σετ με 25-17, αλλά και το ματς. Κάπως έτσι η Εθνικής μας ομάδα έκλεισε τις υποχρεώσεις στο φετινό Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Τα σετ: 19-25, 22-25, 17-25