Απίθανος Ανδρικόπουλος, δεύτερος στην Ευρώπη!

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:34 - 03.03.2023 / Ανανεώθηκε: 18:09 - 14.08.2024

Ο Νίκος Ανδρικόπουλος ξεπέρασε τον εαυτό του στον τελικό του τριπλούν και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου.

Φοβερός και τρομερός ο Νίκος Ανδρικόπουλος! Ο 26χρονος ξεπέρασε τον εαυτό του στον τελικό του τριπλούν και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Έλληνας άλτης πήγε στην Κωνσταντινούπολη με φετινό ρεκόρ στα 16,27 μέτρα. Ο Ανδρικόπουλος «πέταξε» στα 16,58 μέτρα και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Ο αθλητής που προπονείται με τον Δημήτρη Βασιλικό ξεκίνησε τον αγώνα του με άλμα στα 16,20 μέτρα και στη συνέχεια είχε δύο άκυρα άλματα.

Ο Ανδρικόπουλος σημείωσε 15,91 μέτρα στην τέταρτη προσπάθειά του και πέτυχε το 16,58 που του έδωσε το μετάλλιο στο πέμπτο του άλμα. Ο Έλληνας αθλητής έκλεισε τον αγώνα του με άκυρη προσπάθεια.

Στον τελικό του τριπλούν συμμετείχε και ο Δημήτρης Τσιάμης. Ο Έλληνας άλτης κατέλαβε την έβδομη θέση με καλύτερο άλμα στα 16,39 μέτρα.

Ο Πέδρο Πικάρντο επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο Πορτογάλος με άλμα στα 17,60 μέτρα σημείωσε την κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο.

Ο Γερμανός Μαξ Χες έκλεισε την τριάδα του βάθρου. 27χρονος άλτης σημείωσε 16,57 στην τελευταία του προσπάθεια.

Το μετάλλιο του Ανδρικόπουλου ήταν το 35ο για την Ελλάδα στα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα κλειστού στίβου.