Ήττα από την Ολλανδία και εκτός παγκοσμίου πρωταθλήματος η Εθνική ανδρών

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:41 - 12.05.2024 / Ανανεώθηκε: 07:55 - 29.05.2024

Η Εθνική χάντμπολ ανδρών ηττήθηκε 31-24 από την Ολλανδία και έμεινε εκτός τελικής φάσης του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Εκτός τελικής φάσης του παγκοσμίου πρωταθλήματος έμεινε η Εθνική χάντμπολ ανδρών. Η Ελλάδα ηττήθηκε 31-25 από την Ολλανδία στη ρεβάνς των μπαράζ πρόκρισης και αποχαιρέτησε το όνειρο συμμετοχής στην τελική φάσης μίας ακόμη διοργάνωσης μετά την παρθενική πρόκριση στα τελικά του Euro.

Η Ελλάδα είχε ελπίδες μετά το 31-27 του πρώτου αγώνα στην Κοζάνη. Ωστόσο, οι παίκτες του Στέφαν Όλσον - πολύ πιο έμπειροι σε τέτοιους αγώνες- ανέτρεψαν την κατάσταση έχοντας τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα του Αϊντχόφεν.

Πρώτος σκόρερ των Ολλανδών ήταν ο Φέλντε με επτά τέρματα. Από έξι σημείωσαν ο Σάγκεν και ο Φερστάιεν. Η Ελλάδα είχε κορυφαίο σκόρερ τον Λιάπη που πέτυχε οκτώ τέρματα. Πέντε σημείωσε ο Παναγιώτου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ γκολ στα πρώτα λεπτά του ματς. Η Ελλάδα προσπέρασε 5-6 με τον Πασσιά στο 13' αλλά σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι. Η ομάδα του Στέφαν Όλσον πέτυχε πέντε διαδοχικά τέρματα και προηγήθηκε 10-6 με τον Μπάγιενς στο 19ο λεπτό.

Ο Τόσκας έδωσε τέλος στο σερί των Ολλανδών και μείωσε για την ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν διαφορά και στο 25' ο Παπαδιονυσίου δέχθηκε κόκκινη κάρτα για βιαιοπραγία στον Στέινς. Στη συνέχεια, ο Έλληνας διεθνής αγκάλιασε τον αντίπαλό του. Με τέρμα του Φέλτεν η Ολλανδία έφτασε στο +6 (15-9) διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ολλανδία είχε τον έλεγχο. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 23-14 με δύο διαδοχικά τέρματα του Γκίνεν στο 43ο λεπτό του αγώνα. Η Ελλάδα πάλεψε να μαζέψει τη διαφορά προκειμένου να εξαντλήσει τις όποιες πιθανότητες είχε για πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τη διαφορά αφού η Ελλάδα δεν μπορούσε να βρει εύκολα τον δρόμο προς τα δίχτυα. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα μείωσε 31-25, που ήταν το τελικό σκορ με τον Πέτρο Κανδύλα και τον Νίκο Λιάπη. στο τελευταίο λεπτό του ματς.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 31-25

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-6, 11-6, 12-8, 16-10 (ημχ.), 17-11, 21-13, 23-15, 26-17, 29-21, 31-25

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Όλσον): Στάβαστ, Φαν Ζούντερτ, Τεν Φέλντε 7, Μπλάου, Σουνάκερ, Ντόρτζελο 1, Σάγκεν 6, Κόι 1, Γκένεν 2, Ν. Φερστάινεν 6, Κλέικερς, Στάινς 3, Σμιτς Τ., Σμιτ, Α. Φερστάινεν, Μπάιγενς 5.

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Παναγιώτου 5, Μπόσκος 1, Λιάπης 8, Μάλλιος, Παπάζογλου, Μιχαηλίδης 1, Πασσιάς 1, Τόσκας 4, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης 1, Τζηράς, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Αραμπατζής, Σάββας 4, Κεδέρης.

Διαιτητές: Χόρασεκ- Νοβότνι (Τσεχία) Παρατηρητής: Όλσον (Σουηδία), Κόκκινη: 23:58 Παπαδιονυσίου, Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 3/5-0/0