Δύο στα δύο ο Ολυμπιακός, κράτησε την έδρα του κόντρα στον Διομήδη

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:13 - 28.09.2024 / Ανανεώθηκε: 22:13 - 28.09.2024

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 33-29 του Διομήδη Άργους για τη δεύτερη αγωνιστική της Handball premier.

Ο Ολυμπιακός έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα της Handball premier. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 33-29 του Διομήδη Άργους στο κλειστό της Ηλιούπολης λίγες ημέρες μετά την άνετη νίκη του στην πρεμιέρα κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός, που κατέκτησε το Σούπερ Καπ κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης στο ξεκίνημα της σεζόν, πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο 15λεπτο όταν και προσπέρασε με 10-7. Σε συνέχεια η διαφορά έφτασε τα έξι γκολ για το 17-11 και η ομάδα του Πειραιά έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 18-16.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και έφτασε στη νίκη αφού δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από την ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα. Ο Ολυμπιακός είχε πρώτους σκόρερ του Βέγιν και Μιχαηλίδη που πέτυχαν από πέντε τέρματα.

«Σίγουρα, μπορούσαμε να κερδίσουμε με αρκετά περισσότερα γκολ. Η διαφορά είχε πάει και στα εννιά τέρματα. Πρέπει να μην χαλαρώνουμε και να κρατάμε τον ίδιο υψηλό ρυθμό. Είναι μια νίκη, μια σημαντική νίκη, η τρίτη στη σειρά. Τα 100 χρόνια του Ολυμπιακού είναι κάτι πολύ σημαντικό για την ομάδα. Όπως σε όλα τα αθλήματα, έτσι κι εμείς, θέλουμε να πρωταγωνιστήσουμε σε όσες διοργανώσεις συμμετάσχουμε. Θέλουμε το πρωτάθλημα, το Κύπελλο, έχουμε πάρει και το Super Cup, ενώ έχουμε υψηλές βλέψεις και στην Ευρώπη», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Δημήτρης Τζηράς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ 33-29

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 10-7, 13-9, 17-11, 18-16 (ημχ), 21-16, 26-20, 30-21, 31-23, 33-25, 33-29

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Παπαβασίλης 4, Βίντα 1, Τζίμπουλας 3, Παπάζογλου 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς, Βούγιοβιτς, Βέγιν 5, Λιάπης 4, Πασσιάς 3, Μιχαηλίδης 5, Σάββας 3, Νικολίνταης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Αναστασίου 2, Τσάκαλος 7, Τσέλιος 1, Στεργίου 1, Γιαννόπουλος, Τσερλετσκι, Τσακουρίδης 2, Ρέσκος, Ασβεστάς 7, Χατζηκωνσταντίνου, Τρούλος 3, Κουτρουμπής 2, Μανθος 1, Στεφανίτσης 3.

Διαιτητές: Ζήσης- Χαραλαμπίδης, Δίλεπτα: 8-3, Πέναλτι: 2/3-2/2