«Αγκαλιά» με την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:29 - 19.10.2024 / Ανανεώθηκε: 20:55 - 19.10.2024

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 30-21 της Φάιβερς και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τρίτο γύρο του EHF European Cup.

Ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που έπρεπε στον πρώτο αγώνα με αντίπαλο τη Φάιβερς για τον δεύτερο γύρο του EHF European Cup. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 30-21 στη Χαλκίδα και πήρε το πάνω χέρι για την πρόκριση στον τρίτο γύρο.

Ο Ολυμπιακός, που πέρσι έφτασε μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης, στάθηκε εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο και πήρε διαφορά με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο. Η ρεβάνς της Αυστρίας θα γίνει σε μία εβδομάδα.

Η ομάδα του Πειραιά άνοιξε το σκορ με τον Λιάπη στο πρώτο, κιόλας, λεπτό. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τρία διαδοχικά τέρματα και έφτασαν στο 1-3 με τον Γκάνγκελ. Ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα ίσα με τον Βέγιν, αλλά η Φάιβερς έφερε και πάλι την κατάσταση υπέρ της.

Η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς ισοφάρισε και πάλι και στη συνέχεια πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων για το 9-7 με τον Σλίσκοβιτς. Ο Κόλαρ διαμόρφωσε το 10-9 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η ομάδα του Εκλ ισοφάρισε 10-10 με τον Μπρέιτ. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 12-10 με τέρμα του Βέγιν, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν πάλι (13-13) με τον Μπρέιτ. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο +3 (16-13) με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σάββα και γκολ των Βέγιν και Βίντα.

Η Φάιβερς μείωσε στο γκολ για το 19-18 με τον Στουρζ αλλά ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι διαφορά με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα το Πειραιά έκανε σερί 7-0 και έφτασε στο 26-18 με τον Σλίσκοβιτς επτά περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Λίχτμπλαου σημείωσε γκολ για τη Φάιβερς μετά από επτά περίπου λεπτά, αλλά όλα είχαν κριθεί. Η ομάδα της Αυστρίας προσπάθησε να μειώσει το μέγεθος της ήττας της, αλλά ο Σάββας με τέρμα στο φινάλε του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 30-21 που δίνει στον Ολυμπιακό πολλές πιθανότητες πρόκρισης.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Πρέντραγκ Βέγιν του Ολυμπιακού με οκτώ τέρματα. Ο Γιάκομπ Νιγκ, ο Λούκας Γκάνγκελ και ο Μάρκους Κόλαρ της Φάιβερς πέτυχαν από τέσσερα γκολ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΦΑΙΒΕΡΣ 30-21

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-4, 5-6, 6-6, 9-7, 10-9 (ημχ.) 13-13, 17-14, 19-16, 22-18, 28-20, 30-21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Παπαβασίλης 1, Βίντα 4, Τζίμπουλας 2, Παπάζογλου 1, Κανδύλας, Πέριτς 2, Σλίσκοβιτς 6, Βούγιοβιτς, Βέγιν 8, Λιάπης 3, Πασσιάς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 2

ΦΑΙΒΕΡΣ (Εκλ): Λίχτμπλαου 1, Βάισερ, Γκάνγκελ, 4 Στουρτζ, Μπέργκμαν, Ρουντνίτσκι, Ντβόρακ, Γκλετζλ, Ντέιβιντ, Νιγκ 4, Μπρένεϊς 2, Κόλαρ 4, Μπρέιτ 2, Ρίντε, Σουχ 1, Σάιντλ 2

Διαιτητές: Σιμόνε -Μονιτίλο (Ιταλία), Παρατηρητής: Καπλάνης (Κύπρος), Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/4 - 0/1