Πρωταθλητής στην Α1 ανδρών ο Ολυμπιακός, 4-3 τον Παναθηναϊκό

Sportal newsroom 01:13 - 26.06.2024 / Ανανεώθηκε: 01:13 - 26.06.2024

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 4-3 του Παναθηναϊκού και διατήρησε τα σκήπτρα στην Α1 ανδρών στην επιτραπέζια αντισφαίριση.

Ο Ολυμπιακός κράτησε τα σκήπτρα στην Α1 ανδρών στην επιτραπέζια αντισφαίριση. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 4-3 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ και κατέκτησε τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο της και τον 17ο στην ιστορία της.

Ο Ολυμπιακός είναι στη δεύτερη θέση της λίστας των πρωταθλητών, πίσω μόνο από τον ΑΣ Πέρα Αθηνών που έχει κατακτήσει 18 τίτλους.

Οι παγκόσμιας κλάσης αθλητές από την Ευρώπη και την Ελλάδα έδωσαν μία μοναδική «παράσταση» μπροστά σε 350 φιλάθλους και τους πρόσφεραν μία εντυπωσιακή και άκρως θεαματική κόντρα, τη μεγαλύτερη που έχει γίνει στα χρονικά του ελληνικού πρωταθλήματος. Όλα κρίθηκαν στο διπλό λίγο πριν από τα μεσάνυχτα, μετά από 4 ώρες και 45 λεπτά.

Το ένα ματς ήταν καλύτερο από το άλλο. Εντυπωσιακές ανατροπές, συνεχείς εναλλαγές συναισθημάτων, απίστευτα χτυπήματα, πάθος και σασπένς χρωμάτισαν τον ιστορικό αγώνα, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ήταν η τρίτη φορά φέτος στα ισάριθμα ματς πρωταθλήματος, που ο αγώνας του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού κρίθηκε στο διπλό και όχι απλά ενθουσίασε το κοινό, αλλά το καθήλωσε. Ποτέ δεν ήταν ίδιες οι συνθέσεις των ομάδων, τώρα στο διπλό συνεργάστηκαν για τον Ολυμπιακό οι Πουκάρ/Οβτσάροφ, έδειξαν μικρή υπεροχή και διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα στα τρία σετ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 4-3:

Τόμισλαβ Πουκάρ-Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος 3-0 (11-9, 11-6, 15-13)

Γιάννης Σγουρόπουλος-Εμμανουέλ Λεμπεσόν 2-3 (11-7, 8-11, 11-6, 8-11, 8-11)

Ντιμίτρι Οβτσάροφ-Παναγιώτης Γκιώνης 3-1 (11-7, 11-6, 11-13, 11-6)

Πουκάρ-Λεμπεσόν 2-3 (11-9, 11-9, 2-11, 6-11, 8-11)

Οβτσάροφ-Κωνσταντινόπουλος 3-0 (11-6, 11-3, 11-6)

Σγουρόπουλος-Γκιώνης 2-3 (5-11, 6-11, 11-6, 11-9, 14-16)

Οβτσάροφ/Πουκάρ-Κωνσταντινόπουλος/Λεμπεσόν 3-0 (11-8, 11-4, 11-9)

Τρίτη θέση ο ΑΣ Πέρα Αθηνών

Ο ΑΣ Πέρα Αθηνών κατέκτησε την 3η θέση στην Α1 ανδρών. Στον μικρό τελικό κατέβαλλε η αθηναϊκή ομάδα την ΑΕΚ με 4-1 και πήρε το χάλκινο μετάλλιο για 3η χρονιά στη σειρά. Η ΑΕΚ, που παρατάχθηκε με ελληνική τριάδα στα πλέι οφ, κατέλαβε την 4η θέση.

Η ΑΕΚ απέκτησε προβάδισμα με σπουδαία νίκη του Μαδέση απέναντι στον πρώτο αθλητή του Πέρα, τον Βούλγαρο Κράστεφ, και διεκδίκησε θετικό αποτέλεσμα κι αμέσως μετά με τον Αιβατίδη. Από τη στιγμή που ο Δαμιανής πήρε τη νίκη και ισοφάρισε το σκορ ομάδων, διατήρησε για τους «Πολίτες» τον ρόλο του φαβορί κι αυτό επιβεβαιώθηκε στην πορεία για το τελικό 4-1. Προπονήτρια στο Πέρα επί σειρά ετών η Όλγα Γεωργοπούλου, στην τεχνική καθοδήγηση της ΑΕΚ είναι ο Κώστας Μαδέσης.