Έκανε το πρώτο βήμα κόντρα στη Λας Πάλμας ο Ολυμπιακός ONEX

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:51 - 02.10.2024 / Ανανεώθηκε: 21:30 - 02.10.2024

Ο Ολυμπιακός ONEX επικράτησε 3-0 σετ της Λας Πάλμας στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League βόλεϊ ανδρών.

Ο Ολυμπιακός ONEX έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό του Champions League βόλεϊ ανδρών. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 3-0 της Λας Πάλμας στο κλειστό του Ρέντη και θέλει δύο σετ στη ρεβάνς της Τρίτης 8 Οκτωβρίου για να πάρει την πρόκριση.

Σε αντίθεση με τον δεύτερο αγώνα κόντρα στη Στρούμιτσα, ο Αντρέα Γκαρντίνι είχε στη διάθεσή του τον Ντράγκαν Τράβιτσα και τον Ραφαήλ Κουμεντάκη, ενώ στον αγώνα έπαιξε και ο Δημήτρης Τζούριτς, που είχε τραυματιστεί στο δεύτερο σετ. Ο Αλεκσάνταρ Ατανασίεβιτς με 16 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ONEX.

Η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε 3-1 με άσο του Τζούριτς και η Λας Πάλμας μείωσε στον πόντο. Ο Ολυμπιακός ONEX προσπέρασε 10-6 με επίθεση του Πέριν και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν. Η ομάδα του Αντρέα Γκαρντίνι έφτασε στο +6 και το 15-9 με άσο του Ατανασίεβιτς και λάθος του Ντιεντίου.

Η Λας Πάλμας μείωσε 19-16 μετά από κακή επίθεση του Ατανασίεβιτς. Ο Ολυμπιακός ONEX έφτασε στο σετ μπολ μετά από λάθος σερβίς του Μπρούνο και κατέκτησε το πρώτου σετ με επίθεση του Πέριν.

Η ομάδα του Καμαρέρο προηγήθηκε 4-6 με επίθεση του Ρουσό, όμως ο Ολυμπιακός ONEX ισοφάρισε 9-9 με τον Τζούριτς και τον Κουμεντάκη. Με πόντο του Μπρούνο, η Λας Πάλμας πήρε και πάλι διαφορά δύο πόντων, ωστόσο η ομάδα του Πειραιά έκανε την ανατροπή και προσπέρασε με 15-12 με επίθεση του Κουμεντάκη.

Η διαφορά έφτασε τους τέσσερις πόντους (19-15) με επίθεση του Τζούριτς και ο Ολυμπιακός ONEX δεν έχασε τον έλεγχο για το 24-20 μετά από άστοχη επίθεση του Μορένο. Η Λας Πάλμας έκανε απίθανη ανατροπή και ισοφάρισε 24-24 με μπλοκ του Ράμος. Ο Ολυμπιακός ONEX απώλεσε δέκα συνολικά σετ μπολ και κατέκτησε το δεύτερο σετ με 32-30 μετά από μπλοκ του Παγένκ και άσο του Ατανασίεβιτς.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ONEX προηγήθηκε 4-3 με τον Κουμεντάκη, αλλά η ισπανική ομάδα έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε 5-8 με μπλοκ του Ράμος. Η διαφορά διατηρήθηκε στους τρεις πόντους υπέρ της ομάδας του Καμαρέρο μέχρι το 8-11 και το λάθος σερβίς του Πέριν.

Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός ONEX έδειξε αντίδραση και μείωσε στον πόντο για το 10-11 με τον Παγένκ. Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και προσπέρασε με 14-12 με δύο διαδοχικούς άσους του Ατανασίεβιτς. Η ομάδα της Ισπανίας ισοφάρισε 14-14 με πόντο του Σόουζα, όμως ο Ολυμπιακός ONEX ξέφυγε και πάλι δύο πόντους. Η ομάδα του Πειραιά είχε και πάλι απάντηση στη νέα ισοφάριση της Λας Πάλμας. Ο Ολυμπιακός ONEX έφτασε στο 21-19 μετά από κακή επίθεση του Σόουζα. Η ομάδα της Αντρέα Γκαρντίνι κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-23 με επίθεση του Ατανασίεβιτς.