Στους τελικούς ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Μίλωνα

Ολυμπιακός βόλεϊ

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:23 - 05.04.2023 / Ανανεώθηκε: 17:21 - 14.08.2024

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Μίλωνα, «σκούπισε» την ομάδα της Νέας Σμύρνης και προκρίθηκε στους τελικούς της Volley League.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε θέση στους τελικούς της Volley League. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Μίλωνα και με σκορ 3-0 στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά θα αγωνιστεί για το τρόπαιο του πρωταθλητή.

Ο Ολυμπιακός συνήλθε γρήγορα μετά την απώλεια του Κυπέλλου από τον ΠΑΟΚ στο final-4 της Καλαμάτας. Πέτυχε, μάλιστα, την έκτη νίκη του κόντρα στην ομάδα του Σάκη Ψάρρα αφού ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Μίλωνα και στον ημιτελικό του Κυπέλλου.

Ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι παρέταξε την ομάδα του με αλλαγές. Θέση στο αρχικό σχήμα, σε σχέση με τον αγώνα του Κυπέλλου πήραν ο Δαλακούρας ως λίμπερο αντί του Τζιάβρα, ο Παπαγγελόπουλος στο κέντρο δίπλα στον Παγένκ και ο Χανδρινός στα άκρα αντί του Κουμεντάκη. Με δύο άσους του Νανόπουλου, ο Μίλωνας προσπέρασε με 5-7 στο πρώτο σετ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και προσπέρασε με 12-11 με άσο του Ιντάλγκο.

Με επίθεση του Μολίνα οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 15-17 και διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το 17-19 με τον Μολίνα. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 20-19 με δύο σερί μπλοκ από τον Τράβιτσα και τον Παγένκ. Στην τελική ευθεία του σετ ανέλαβε δράση ο Ιντάλγκο. Με τρεις άσους και μία επίθεση του πολύπειρου ακραίου, οι Πειραιώτες έφτασαν στο 25-20 και κατέκτησαν το πρώτο σετ.

Με άσο του Στερν και χαμένη επίθεση του Μολίνα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-3 στο δεύτερο σετ. Με άσο του Ιντάλγκο οι Πειραιώτες έφτασαν στο double score (8-4) με τον Μολίνα να μειώνει σε 9-8 με άσο. Με δύο άσους του Χανδρινού, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 14-9 με τη διαφορά να φτάνει τους επτά πόντους (20-13) με επίθεση του Παγένκ. Με μπλοκ του Στερν, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έφτασε στο 23-16 και στη συνέχεια κατέκτησε και το δεύτερο σετ.

Το τρίτο σετ ήταν και το πιο ανταγωνιστικό. Ο Μίλωνας προηγήθηκε με δύο πόντους μέχρι το 16-18. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αλλά η ομάδα του Σάκη Ψάρρα προσπέρασε με 20-22 με τον Ολυμπιακό να έχει και πάλι απάντηση για το 22-22. Ο Μίλωνας έφτασε στο 23-24 χάνοντας τέσσερις ευκαιρίες να τελειώσει το σετ με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία του και να τελειώνει τον αγώνα.

Διαιτητές: Νικάκης, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Σπίγγου, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Ψάρρα.