Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού στο Ρέντη και «πράσινο» προβάδισμα για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ

Πηνελόπη Παπαδήμου 23:51 - 08.04.2023 / Ανανεώθηκε: 17:16 - 14.08.2024

Σε ένα ντέρμπι με πολλές ανατροπές, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο Ρέντη στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ και πήρε προβάδισμα για την κατάκτηση του τροπαίου.

Ο Παναθηναϊκός «χαμογέλασε» στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και είναι κοντά στην κατάκτηση του Λιγκ Καπ. Το «τριφύλλι» επιβλήθηκε με 3-2 σετ των Πειραιωτών στο κλειστό του Ρέντη στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης.

Το «τριφύλλι» θα κατακτήσει το τρόπαιο αν πάρει νίκη με οποιοδήποτε σκορ στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ τη Μεγάλη Τετάρτη. Ο Ολυμπιακός θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ προκειμένου να πάρει το τρόπαιο ενώ αν επιβληθεί με 3-2 σετ, τότε ο δεύτερος τελικός θα κριθεί στο «χρυσό» σετ.

Τα εισιτήρια του δεύτερου τελικού του Λιγκ Καπ ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό
ΒΟΛΕΙ

20:22 - 07.04.2023

Ο ερασιτέχνης Παναθηναϊκός εξέδωσε ανακοίνωση για τα εισιτήρια του δεύτερου τελικού του Λιγκ Καπ με αντίπαλο τον Ολυμπιακό αλλά τον εντός έδρας αγώνα με τη Θέτιδα Βούλας για τη Volleyleague γυναικών.

Ο τελικός στο κλειστό του Ρέντη χαρακτηρίστηκε από πολλές ανατροπές και μεγάλες διαφορές ανάμεσα στα σετ.

Το τριφύλλι ξεκίνησε με εντυπωσιακό σερβίς και προσπέρασε με 1-10 με τον Ερνάντες στη γραμμή των 9 μέτρων. Ο Παναθηναϊκός βρήκε και το μπλοκ και προσπέρασε με 6-17 με άσο του Κόβαρ. Οι Πειραιώτες μείωσαν σε 13-20 με δύο σερί άσους του Ιντάλγκο και η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έδειξε σημάδια αντίδρασης. Ωστόσο, η διαφορά ήταν μεγάλη με τον Παναθηναϊκό να κλείνει το πρώτο σετ με 17-25 με επίθεση του Ερνάντες.

Η εικόνα ήταν διαφορετική στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του, πίεσε αρκετά από τη γραμμή του σερβίς και προηγήθηκε με 7-4 με μπλοκ του Στερν. Το τριφύλλι έκανε την ανατροπή και προσπέρασε με 10-11 με δύο διαδοχικούς άσους του Πετρέα. Με άσο του Παγένκ και δύο σερί μπλοκ του Λινάρδου, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι προσπέρασε με 17-12 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 17-15 μετά από χαμένη επίθεση του Στερν. Το τριφύλλι δεν είχε συνέχεια και ο Ολυμπιακός έφτασε στο 22-18 με τον Ιντάλγκο και το 25-19 με νέο πόντο του Κουβανού ακραίου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 5-9 με επίθεση του Φράγκου. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 9-9 με άσο του Στερν με το τριφύλλι να προσπερνά με 10-11 με άσο του Κόβαρ. Οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 13-11 με μπλοκ άουτ του Στερν με τη διαφορά να φτάνει τους τέσσερις πόντους (16-12) μετά από επίθεση του Ιντάλγκο. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (18-17) με τον Κόβαρ αλλά η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι πάτησε γκάζι στην τελική ευθεία του σετ για το 25-21 με πρώτο χρόνο του Λινάρδου.

Το τέταρτο σετ έμοιαζε σε εξέλιξη με το πρώτο. Ο Παναθηναϊκός βρήκε το καλό σερβις και προηγήθηκε με 3-8 με μπλοκ του Γιάκομπσεν. Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε προβλήματα στην επίθεσή του με το τριφύλλι να φτάνει στο double score (7-14) μετά από άστοχη επίθεση του Στερν. Με άσο του Μπάση η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προσπέρασε με 11-21 και κατέκτησε το τέταρτο σετ με σχετική άνεση.

Στο τάι μπρέικ τη διαφορά έκανε το σερβίς του Κόβαρ. Ο πολύπειρος ακραίος με δύο άσους «έγραψε» το 8-11 δίνοντας τεράστιο προβάδισμα στην ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου. Με άσο του Πετρέα, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 8-14 έχοντας έξι ευκαιρίες να τελειώσει το ματς. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν προσωρινά (10-14) με άσο του Παγένκ με το χαμένο σερβίς του Σλοβένου να δίνει τη νίκη στο «τριφύλλι».

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βελώνης. Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Καπότης, Ζαρμπίνης. Γραμματεία: Μπίτσικα.