Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε κόντρα στον ΠΑΟΚ και ξεκίνησε τη σεζόν με κούπα

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:29 - 14.09.2024 / Ανανεώθηκε: 21:19 - 14.09.2024

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 32-25 του ΠΑΟΚ και κατέκτησε το Σούπερ Καπ χάντμπολ ανδρών.

Με κούπα ολοκληρώθηκε η περσινή σεζόν για τον Ολυμπιακό, με κούπα ξεκινάει η φετινή για την ομάδα χάντμπολ του συλλόγου. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε 32-25 του ΠΑΟΚ και κατέκτησε το Σούπερ Καπ σε αναμέτρηση που έγινε στο κλειστό της Ηλιούπολης. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Ολυμπιακός είχε κατακτήσει και την περασμένη σεζόν το τρόπαιο απέναντι στην ΑΕΚ με γκολ του Σάββα στο φινάλε της παράτασης.

Η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς, όπως μαρτυρά το τελικό σκορ, δεν αντιμετώπισε προβλήματα στον αγώνα. Ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του αγώνα από την αρχή και ο ΠΑΟΚ μείωσε στο γκολ για το 17-16 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Η ομάδα του Πειραιά, όμως, πάτησε γκάζι και έφτασε στην άνετη επικράτηση.

Αυτό ήταν το τρίτο Σούπερ Καπ για τον Ολυμπιακό στο χάντμπολ ανδρών και δέκατος τίτλος στην ιστορία του τμήματος.

Η ομάδα του Πειραιά έδειξε από το ξεκίνημα τις προθέσεις της όταν και προηγήθηκε 4-1 με τον Σάββα στο πρώτο τετράλεπτο του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε με τον Τσαμουρίδη αλλά η διαφορά έφτασε και πάλι τα τέσσερα τέρματα με τον Σάββα (6-2) στο 7ο λεπτό του αγώνα. Ο Βέγιν έφερε την ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς στο double score (8-4) σκοράροντας σε κενή εστία.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μειώσει, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε τη διαφορά στα πέντε τέρματα (13-8) με τέρμα του Πασσιά. Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη μείωσε 15-12 με τον Τριανταφυλλίδη, αλλά ο Λιάπης διαμόρφωσε το 16-12 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ μείωσε στο γκολ (17-16) με τον Νικολαΐδη, ωστόσο η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 25-20 με τον Μιχαηλίδη ενώ η διαφορά έφτασε τα οκτώ τέρματα (30-22) με γκολ του Σάββα. Ο Λαδάκης διαμόρφωσε με 32-25 που ήταν το τελικό σκορ.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΠΑΟΚ 32-25

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-3, 8-5, 11-7, 14-9, 16-13 (ημχ), 18-16, 20-18, 23-19, 26-21, 30-22, 32-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Παπαβασίλης 3, Βίντα 2, Τζίμπουλας 2, Παπάζογλου, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Πέριτς 1, Σλίσκοβιτς, Βούγιοβιτς, Βέγιν 5, Λιάπης 4, Πασσιάς 6, Μιχαηλίδης 4, Σάββας 5.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 4, Τσιγαρίδας 5, Νικολαϊδης 2, Ιωάννου 4, Κ. Κουκμίσης, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 3, Κόρμπελ 1, Ν. Κουκμίσης, Μπάτζιος, Παπαγεωργίου, Τριανταφυλλίδης 4, Ήτζιος.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/3-3/3