Πρώτο βήμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:25 - 10.10.2024 / Ανανεώθηκε: 21:51 - 10.10.2024

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε 3-0 σετ της Ράνταμπεργκ στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στο πλαίσιο του πρώτου γύρο του Challenge Cup.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στη φάση των «32» του Challenge Cup έκανε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού. Ο σύλλογος του Πειραιά επικράτησε 3-0 σετ της Ράνταμπεργκ στο κλειστό του Ρέντη και θέλει δύο σετ στη ρεβάνς για να πάρει την πρόκριση.

Στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς, αλλά και πρώτο της νέας αγωνιστικής περιόδου, οι «ερυθρόλευκες» δεν συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση κόντρα στη νορβηγική ομάδα, κυριάρχησαν απόλυτα στο Ρέντη και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στο θετικό αποτέλεσμα, σε 69 λεπτά. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τον αγώνα με 51% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, 63% υποδοχή (39% άριστες) και πρώτη σκόρερ την Κούμπουρα, με 14 πόντους (10 η Αμπντεραχίμ).

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 10-3, με μπλοκ άουτ της Καλαντάτζε, ενώ έφτασε στο +10 (18-8), με πόντο της Φαριόλ. Η Βάνιακ διατήρησε τη διαφορά των 10 πόντων (19-9), με ωραία επίθεση, ενώ «έγραψε» και το 23-13, με πάιπ, αλλά και το 25-14, κάνοντας το 1-0 σετ για την ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι

Ανάλογη η εικόνα είχε και το δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 13-4, με άσο της Φαριόλ και ξέφυγε με 21-12, μετά από επίθεση της Κούμπουρα. Η Σέρβα διαγώνια «χτύπησε» ξανά, για το 24-18, ενώ «καθάρισε» το δεύτερο σετ, με καρφί, για το 25-20 και το 2-0.

Πόντο-πόντο ξεκίνησε το τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα +2 (9-7), με άσο της Κούμπουρα. Η Ράνταμπεργκ αντέδρασε και προσπέρασε με 14-10, όμως τα κορίτσια του Θρύλου «απάντησα» με 7-0 σερί και πάιπ της Νίζετιχ, για το 17-14! Με μπλοκ της Φαριόλ, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο +5 (22-17), ενώ με άσο της Κούμπουρα, στο 25-18 και στη νίκη (3-0).

Τα σετ (3-0, σε 1.09): 25-14, 25-20, 25-18