Πρόκριση με δύο νίκες για τον Ολυμπιακό ONEX

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:55 - 24.09.2024 / Ανανεώθηκε: 21:52 - 24.09.2024

Ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ επικράτησε 3-0 σετ της Στρούμιτσα στο κλειστό του Ρέντη και σφράγισε το εισιτήριο για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League βόλεϊ ανδρών. Ο Δημήτρης Τζούριτς αποχώρησε στο δεύτερο σετ με πρόβλημα στον αστράγαλο.

Ο Ολυμπιακός ONEX προκρίθηκε στον δεύτερο προκριματικό του Champions League βόλεϊ ανδρών. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 3-0 σετ της Στρούμιτσα στο κλειστό του Ρέντη και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 3-0 στον πρώτο αγώνα της Βόρεια Μακεδονίας πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ο Ολυμπιακός ONEX περιμένει τον αντίπαλό του από το ζευγάρι της Λας Πάλμας με την Μπενφίκα. Οι Ισπανοί επικράτησαν 3-1 σετ στην έδρα τους και έχουν προβάδισμα πρόκρισης. Ο Δημήτρης Τζούριτς αποχώρησε τραυματίας από τον αγώνα στο δεύτερο σετ. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Αλεκσάνταρ Ατανασίεβιτς με 19 πόντους και πάνω από 50% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Ανέστης Δαλακούρας με 12 πόντους.

Ο Αντρέα Γκαρντίνι, όπως σημείωσε στις δηλώσεις του πριν τον αγώνα, αντιμετώπισε προβλήματα μικροτραυματισμών. Κάπως έτσι βρήκαν θέση στο αρχικό σχήμα ο Ανέστης Δαλακούρας αντί του Ραφαήλ Κουμεντάκη και ο Ματέο Χασμπάλα αντί του Ντράγκαν Τράβιτσα. Στη συνέχεια αντικαταστάθηκε και ο Δημήτρης Τζιάβρας από τον Δημήτρη Κωνσταντινίδη στη θέση του λίμπερο.

Ο Ολυμπιακός ONEX μπήκε στον αγώνα με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε 4-1 με επίθεση του Πέριν. Η ομάδα της Βόρειας Μακεδονίας έδειξε αντίδραση και μείωσε στον πόντο (7-6) με τον Βολκόφ. Η ομάδα του Πειραιά πήρε και πάλι διαφορά τριών πόντων για το 10-7 και 13-9 με άσο του Τζούριτς και επίθεση του Ατανασίεβιτς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι στο ελάχιστο (15-14) μετά από άστοχη επίθεση του Πέριν.

Με άσο του Χασμπάλα ο Ολυμπιακός ONEX προηγήθηκε 18-15 χωρίς η Στρούμιτσα να μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των νταμπλούχων Ελλάδων. Με τα καλά σερβίς του Ατανασίεβιτς, η ομάδα του Αντρέα Γκαρντίνι έκλεισε το πρώτο σετ με σχετική άνεση.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ONEX προηγήθηκε 5-2, αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο με μπλοκ του Μίλεφ. Οι Πειραιώτες πήραν και πάλι διαφορά αλλά στο 10-7 έχασαν τον Τζούριτς αφού ο Έλληνας κεντρικός παραπάτησε και αποχώρησε από τον αγώνα με πρόβλημα στον αστράγαλο.

Ρωτήσαμε τον Ουόκαπ αν υπάρχει καλύτερος αμυντικός στην Ευρώπη από εκείνον και οι αντιδράσεις του είναι επικές (vid)
SPORTAL ORIGINALS

14:37 - 24.09.2024

Ο Τόμας Ουόκαπ έπαιξε το παιχνίδι της... σιωπής, καθώς ρωτήθηκε για το αν υπάρχουν καλύτεροι αμυντικοί από εκείνον στην Euroleague, με τις αντιδράσεις του να είναι επικές.

Με δύο διαδοχικούς πόντους του Δαλακούρα ο Ολυμπιακός ONEX έφτασε στο 12-7 και πάλι η Στρούμιτσα δεν είχε την ποιότητα να ακολουθήσει. Η διαφορά αυξανόταν διαρκώς υπέρ της ομάδας του Αντρέα Γκαρντίνι που έκανε 25-17 με τον Παγένκ, προηγήθηκε 2-0 σετ και εξασφάλισε την πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο.

Στο τρίτο σετ η Στρούμιτσα ήταν πιο ανταγωνιστική προηγήθηκε στο ξεκίνημα με τον Μίλεφ. Ο Ολυμπιακός ONEX ισοφάρισε και προσπέρασε μετά από άστοχη επίθεση του Νάκοφ. Η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με δύο πόντους (12-10) με επίθεση του Δαλακούρα, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με καλό μπλοκ. Η ομάδα του Αντρέα Γκαρντίνι προσπέρασε με 20-16 με τον Δαλακούρα, ωστόσο πάλι η Στρούμιτσα αντέδρασε και μείωσε στον πόντο για το 20-19 με άσο του Ίλιεφ. Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στο φινάλε του σετ και πήραν με άνεση τη νίκη και την πρόκριση.