Κρίμα κι άδικο για τον Ολυμπιακό - Απώλεσε το ευρωπαϊκό στα πέναλτι

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:47 - 25.05.2024 / Ανανεώθηκε: 10:26 - 29.05.2024

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμη και με οκτώ τέρματα, αλλά η Βάλουρ οδήγησε τον δεύτερο τελικό του EHF European Cup στα πέναλτι και κατέκτησε το τρόπαιο με 35-32 μετά από χαμένη εκτέλεση του Σάββα.

Κρίμα κι άδικο για αυτόν τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Πειραιά κυριάρχησε κόντρα στη Βάλουρ, προηγήθηκε ακόμη και με οκτώ τέρματα αλλά η ισλανδική ομάδα οδήγησε τη ρεβάνς στα πέναλτι με γκολ 9 δεύτερα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας και πήρε το EHF European Cup (35-32) μετά από χαμένη εκτέλεση του Σάββα. Ο Έλληνας παίκτης του Ολυμπιακού, που εξελίχθηκε σε μοιραίο έκανε μία απίστευτη σεζόν αφού ήταν ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης. Ο Σάββας Σάββας ήταν εκ των κορυφαίων παικτών της ομάδας του Πειραιά και στη ρεβάνς αφού σημείωσε εννέα τέρματα.

Ο Ολυμπιακός είχε ηττηθεί 30-26 στον πρώτο τελικό και μπήκε στη ρεβάνς με το «μαχαίρι στα δόντια». Παίρνοντας φόρα από τον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό του ΣΕΦ αλλά και τον τερματοφύλακα Κώστα Κοτανίδη που ξεκίνησε με πολύ καλές αποκρούσεις, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-0 με τέρματα του Σλίσκοβιτς και του Μοντόρο. Η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς έφτασε στο 4-1 με τον Πασσιά και τον Σάββα.

Η Βάλουρ έδειχνε ανίκανη να αντιδράσει και να διασπάσει την εξαιρετική άμυνα του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα (6-2) για πρώτη φορά με τον Παπαβασίλη. Το πρώτο ημίχρονο κινήθηκε σε αυτό το μοτίβο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, έφτασαν στο 10-5 με τον Παπαβασίλη και η Βάλουρ κυνηγούσε διαρκώς. Η ομάδα της Ισλανδίας μείωσε 12-9 με τον Όσκαρσον και τον Γκούσταφσον αλλά οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι και έφτασαν στο 16-11 του πρώτου ημιχρόνου με τον Μοντόρο και τον Σλίσκοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βάλουρ μείωσε 16-12 με τον Μάγκνουσον αλλά δύο γκολ του Βίντα έφεραν τον Ολυμπιακό στο 18-12 του 33ο λεπτού. Με δύο τέρματα του Μάγκνουσον και πάλι μείωσαν τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα. Ωστόσο, η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να είναι εξαιρετική και προηγήθηκε 22-15 με τον Σλίσκοβιτς.

Η διαφορά έφτασε τα οκτώ τέρματα (24-16) με γκολ του Σάββα. Η Βάλουρ έδειξε σημάδια αντίδρασης και πέτυχε τρία διαδοχικά τέρματα για το 24-19 με τον Φίνσον. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 25-19 με τον Παπαβασίλη και το 26-20 με τον Δομπρή. Η Βάλουρ μείωσε στα τέσσερα γκολ (26-22) με τον Όσκαρσον και τον Νόρντμπεργκ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 30-24 με δύο διαδοχικά γκολ του Σάββα και πήρε σημαντικό πλεονέκτημα για την κατάκτηση του τροπαίου πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η Βάλουρ μείωσε και πάλι στα πέντε τέρματα (30-25) με τον Γκούσταφσον και σε εκείνο το σημείο μίλησε και πάλι η ποιότητα του Κώστα Κοτανίδη που κράτησε τη διαφορά με τις αποκρούσεις του. Η Βάλουρ μείωσε 30-26 με τον Γκίσλασον και ο Πασσιά διαμόρφωσε το 31-26 στο τελευταίο λεπτό, σκορ με το οποίο ο Ολυμπιακός κατακτούσε το τρόπαιο.

Ωστόσο, η Βάλουρ δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της κουβέντα. Με τέρμα του Μάγκνουσον 9 δεύτερα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα έκανε το 31-27, ισοφάρισε τη διαφορά του πρώτου τελικού και η ρεβάνς οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί, οι παίκτες της Βάλουρ ήταν απολύτως εύστοχοι αλλά ο Σάββας δεν μπόρεσε να βάλει τη δική του εκτέλεση και έτσι το τρόπαιο κατέληξε στην ομάδα της Ισλανδίας.

Γιόνσον - γκολ (35-32)

Σάββας - άστοχος (35-32) Η Βάλουρ κυπελλούχος Ευρώπης.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 8-4, 10-6, 13-9, 16-11 (ημχ.), 18-14, 22-15, 24-18, 26-22, 29-24, 31-27 (κ.α.), 4-5 (τα πέναλτι)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Βίντα 2, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 6, Δομπρής 3, Πασσιάς 3, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 10.

Βάλουρ (Όσκαρσον): Μ. Γκούσταφσον, Γκίσλασον 1, Γιόνσον 4, Σίγκουρτσον, Μπόρνταρσον 1, Πάλσον, Όρσκαρσον 4, Στέφανσον, Ι. Γκούσταφσον 8, Γιούλιουσον, Χόστερτ 1, Μάγκνουσον 7, Νόρντμπεργκ 2, Φίλκισον, Πέτερσον 2, Φίνσον 1.

Διαιτητές: Σέκουλιτς-Γιόβαντιτς (Σερβία), Παρατηρητής: Βιλάντερ (Νορβηγία), Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 5/6-6/7