Εκτός τελικού στα 100 μέτρα ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο

© Photo by Patrick Smith/Getty Images

Πηνελόπη Παπαδήμου 17:59 - 20.08.2023 / Ανανεώθηκε: 14:07 - 14.08.2024

Απογοήτευσε ο Μαρσέλ Τζέικομπς στον ημιτελικό των 100 μέτρων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Εκτός τελικός των 100 μέτρων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης έμεινε ο Μαρσέλ Τζέικομπς. Ο Ιταλός σπρίντερ τερμάτισε στην πέμπτη θέση της πρώτης ημιτελικής σειράς με χρόνο 10.05 δευτερόλεπτα.

Ωστόσο, η επίδοσή του - που είναι φετινό ρεκόρ - δεν ήταν αρκετή για να του δώσει το εισιτήριο για τον τελικό του αγωνίσματος που θα γίνει το βράδυ της Κυριακής. Ο Αμερικανός Νόα Λάιλς πέρασε με τον καλύτερο χρόνο (9.87) στον τελικό. Η επίδοση του 26χρονου σπρίντερ είναι φετινό ρεκόρ.

Τον καλύτερο φετινό του χρόνο σημείωσε και ο Κριστιάν Κόουλμαν. Ο Αμερικανός τερμάτισε σε 9.88 δευτερόλεπτα, που ήταν ο τρίτος καλύτερος χρόνος των ημιτελικών.

Ο Μαρσέλ Τζέικομπς κυνηγούσε στη Βουδαπέστη το χρυσό μετάλλιο, που είναι το μοναδικό που λείπει από τη συλλογή του. Ο Ιταλός σπρίντερ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες που έγιναν στο Τόκιο και έναν χρόνο αργότερα πήρε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο. Αξίζει να σημειώσουμε ότι έχει αναδειχθεί παγκόσμιος πρωταθλητής και πρωταθλητής Ευρώπης στα 60 μέτρα.

«Το μόνο που χρειάζομαι είναι το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. στο Παγκόσμιο για να κάνω το γκραν σλαμ της ταχύτητας, να κλείσω τον κύκλο. Του χρόνου στη Βουδαπέστη θα έχω μια δεύτερη ευκαιρία και έχω κάθε πρόθεση να την εκμεταλλευτώ», είχε δηλώσει ο Τζέικομπς σε παλαιότερη συνέντευξή του στη Gazzetta dello Sport.

Η ανάλυση της Εθνικής: Τα δυνατά σημεία, οι αδυναμίες και όλα όσα θέλετε να ξέρετε
ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

15:45 - 20.08.2023

Ο Δημήτρης Ιτούδης κατέληξε στην 12άδα με την οποία θα πορευτεί η Εθνική στο Παγκόσμιο Κύπελλο των Φιλιππίνων και το Sportal περνάει από... κόσκινο την «γαλανολευκη» λίγες μέρες πριν από την πρώτη «μάχη» της στο τουρνουά.