Ο Λάιλς το χρυσό στα 100 μέτρα

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:31 - 20.08.2023 / Ανανεώθηκε: 14:07 - 14.08.2024

Ο Νόα Λάιλς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Ο Νόα Λάιλς έκανε μία συγκλονιστική κούρσα στον τελικό των 100 μέτρων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης. Ο σπρίντερ από τις ΗΠΑ έκανε εκπληκτικό ντεμαράζ στα τελευταία 30 μέτρα και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο Λάιλς, που είχε τον κορυφαίο χρόνο των ημιτελικών, τερμάτισε σε 9.83 δευτερόλεπτα, ισοφαρίζοντας την κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο. Ο τελικός συνολικά είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τρεις αθλητές να τερματίζουν σε 9.88 και τα μετάλλια να κρίνονται στο photofinish.

Ο Τεμπόγκο από την Μποτσουάνα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο σημειώνοντας νέο εθνικό ρεκόρ. Ο Χιουζ από τη Μεγάλη Βρετανία συμπλήρωσε την τριάδα του βάθρου.

«Χρυσός» στα 10.000μ. ο Τσεπτεγκέι

Η ανάλυση της Εθνικής: Τα δυνατά σημεία, οι αδυναμίες και όλα όσα θέλετε να ξέρετε
ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

15:45 - 20.08.2023

Ο Δημήτρης Ιτούδης κατέληξε στην 12άδα με την οποία θα πορευτεί η Εθνική στο Παγκόσμιο Κύπελλο των Φιλιππίνων και το Sportal περνάει από... κόσκινο την «γαλανολευκη» λίγες μέρες πριν από την πρώτη «μάχη» της στο τουρνουά.

Ο Τζόσουα Τσεπτεγκέι επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 10 χιλιάδες μέτρα στο παγκόσμιο της Βουδαπέστης. Ο δρομέας από την Ουγκάντα τερμάτισε σε 27:51.42 που είναι η κορυφαία επίδοσή του για φέτος.

Αυτό ήταν το τρίτο διαδοχικό χρυσό για τον 27χρονο δρομέα σε παγκόσμιο πρωτάθλημα στη συγκεκριμένη απόσταση. Ο Κενυάτης Ντανιέλ Σιμιού Εμπενύο από την Κένυα τερμάτισε σε 27:52.60 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Ο Σέλεμον Μπαρέγκα από την Αιθιοπία συμπλήρωσε την τριάδα του βάθρου.