Κράτησε την έδρα του κόντρα στη Λαμία ο Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός βόλεϊ γυναικών / © Intime

Sportal newsroom 23:54 - 28.01.2023 / Ανανεώθηκε: 10:19 - 20.08.2024

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Λαμίας για τη 14η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Παραμένει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Volleyleague γυναικών ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Λαμίας για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός, που προερχόταν από μεγάλη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό, πήρε με άνεση το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια δυσκολεύθηκε αρκετά. Ο Γιάννης Καλμαζίδης βρήκε την ευκαιρία να ξεκουράσει κάποιες βασικές παίκτριες εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 33 βαθμούς, πέντε πίσω από τον ΠΑΟΚ. Η Λαμία, εκτός από το πρώτο σετ, ήταν ανταγωνιστική στο ματς. Μάλιστα, λίγο έλειψε να φύγει με βαθμό από το κλειστό του Αγίου Θωμά. Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 17-13 αλλά η Λαμία ισοφάρισε σε 17-17 με δύο σερί άσους της Μυτακίδου.

Η ομάδα του Ηλία Αγγέλη είναι στη δέκατη θέση με 13 βαθμούς.

Ο αγώνας ξεκίνησε με αρκετή καθυστέρηση. Το ματς ήταν αρχικά προγραμματισμένο για τις 20:30 αλλά ξεκίνησε στις 22:00 λόγω της αποπνικτικής ατμόσφαιρας που είχε δημιουργηθεί από καπνογόνα που είχαν ανάψει οι φίλοι του Αμαρουσίου στο ματς μπάσκετ που προηγήθηκε.

Διαιτητές: Μαύρος, Μαρκάτης, Παρατηρητής: Παγκοζίδης, Επόπτες: Παυλάκης, Τομαράς, Γραμματεία: Ψάρρα.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-3, 16-5, 21-8, 25-11
2ο σετ: 8-7, 16-14, 20-21, 25-22
3ο σετ: 2-8, 11-16, 16-21, 19-25
4ο σετ: 8-2, 16-12, 21-19, 25-22

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 37 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-11, 25-22, 19-25, 25-22) σε 100'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 4 (3/6 επ., 1 άσσος, 60% υπ. - 60% άριστες), Ανθούλη 11 (9/23 επ., 2 μπλοκ), Μετάξα 8 (5/16 επ., 3 μπλοκ), Κρος 9 (3/8 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μερκούρη 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 16 (16/40 επ., 59% υπ. - 31% άριστες) / Πολίτη (λ, 61% υπ. - 28% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Βασιλαντωνάκη 3 (2/12 επ., 1 άσσος), Παλάσιος 14 (12/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 28% άριστες), Παπαφωτίου.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Ρωσσιάδου 9 (6/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μέμπους 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Κουτρουμπή 6 (4/24 επ., 2 μπλοκ), Λίβινγκστον 21 (18/65 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. - 28% άριστες), Μητακίδου 10 (4/12 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Σουλιώτη 2 (2/16 επ.) / Γεωργιάδου (λ, 59% υπ. - 20% άριστες), Κτιστάκη, Τσιριμόκου.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): Ήταν μια ευκαιρία για εμάς το σημερινό ματς και βγάλαμε αρκετά χρήσιμα συμπεράσματα. Η παρουσία πολλών αθλητριών μας σε πολλές θέσεις δεν είναι πονοκέφαλος αλλά μας δίνει πολλές εναλλακτικές. Έχουμε την ευκαιρία να καταφέρουμε ένα καλύτερο πλασάρισμα στο πρωτάθλημα τις επόμενες αγωνιστικές και αυτό θα διεκδικήσουμε. Από κει και πέρα βέβαια το πρωτάθλημα κρίνεται στα πλέι οφ και εκεί θα πρέπει να βρισκόμαστε σε πλήρη ετοιμότητα».

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Λαμίας): «Ξέραμε με ποιον παίζαμε. Είχαμε πει ότι έπρεπε να παίξουμε χωρίς άγχος. Ίσως μετά το τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε, εμάς μας βγήκαν αρκετές φάσεις και παρά τα πολλά προβλήματα που έχουμε κάναμε καλή εμφάνιση. Βγάλαμε διάθεση και συγκέντρωση και πρέπει να κάνουμε το ίδιο στα επόμενα δύσκολα παιχνίδια που έρχονται».