«Πράσινο» το ντέρμπι στο κλειστό του ΜΕΤΣ

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ

Πάνος Κορομηλάς • 18:37 - 14.01.2024 / Ανανεώθηκε: 10:37 - 14.08.2024

Μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό απέναντι στον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ (28-26, 25-23, 25-19), στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Volley League.

Ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του ΜΕΤΣ, στον αγώνα που ξεχώριζε από το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής της Volley League. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, επικράτησε με 3-0 σετ και συνεχίζει στο «κυνήγι» του Ολυμπιακού, που έκαμψε χθες την αντίσταση του Πήγασου Πολίχνης.

Το ματς ήταν πολύ ανταγωνιστικό στο πρώτο σετ (28-26), με τον ΠΑΟΚ να χτίζει σημαντικό προβάδισμα ως το 16-20. Κάπου εκεί όμως, οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση και πήραν τελικά το σετ με εύστοχη επίθεση του Ερνάντεζ.

Αντίστοιχα κύλησε και το δεύτερο σετ, με τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν πόντο - πόντο, μέχρι το τέλος. Ο Κουβανός διαγώνιος του Παναθηναϊκού, ανέλαβε και πάλι δράση και με άσσο έκλεισε το σετ στο 25-23 για την ομάδα του.

Στο τελευταίο σετ, οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους επτά πόντους (20-13). Ο ΠΑΟΚ έκανε μια μικρή αντεπίθεση, μειώνοντας στο 23-18, όμως οι πράσινοι ήταν ψύχραιμοι και με δύο πόντους των Ερνάντεζ και Πετρέα έφτασαν κατέκτησαν το σετ (25-19) και το ματς.

Στους 26 βαθμούς οι γηπεδούχοι μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ένα πόντο πίσω από τον Ολυμπιακό. Ο ΠΑΟΚ, παραμένει προσωρινά στην τρίτη θέση με 16 βαθμούς, έχοντας όμως δύο ματς παραπάνω από τον τέταρτο Μίλωνα που ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής.