Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στους «32» του Challenge Cup με δύο νίκες

© CEV Volleyball

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:50 - 16.10.2024 / Ανανεώθηκε: 20:39 - 16.10.2024

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ της ΤΣΣΚΑ Σόφιας στη ρεβάνς της Βουλγαρίας και προκρίθηκε στη φάση των «32» του Challenge Cup.

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στη φάση των «32» του Challenge Cup. Το τριφύλλι πήρε τα δύο σετ που χρειαζόταν στη ρεβάνς κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας (3-0 το πρώτο ματς στο Μετς), σφράγισε το εισιτήριο ενώ στη συνέχεια πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια την ισπανική Σεβίλλη. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην ιβηρική χερσόνησο στις 13 Νοεμβρίου και αναμένεται η μέρα και η ώρα της ρεβάνς της Αθήνας.

Εντυπωσιακή εμφάνιση στον αγώνα της Σόφιας έκανε η Μαρτίνα Σάμανταν. Η κεντρική του Παναθηναϊκού από την Κροατία σημείωσε 20 πόντους έχοντας 75% αποτελεσματικότητα. Για την ομάδα της Γιούλιγια Ιβάνοβιτς 17 πόντους σημείωσε η Στάντσλοβα.

Η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα. Το τριφύλλι προηγήθηκε 4-10 στο πρώτο σετ με πρώτο χρόνο της Σάμανταν δείχνοντας τις προθέσεις του να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση χωρίς προβλήματα. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι επιθετικός και έφτασε στο 5-13 με μπλοκ της Βλαχάκη, ενώ η διαφορά έφτασε τους δέκα πόντους (9-19) με τη Γκρόθες. Το τριφύλλι έκλεισε το πρώτο σετ με 12-25 μετά από πόντο της ακραίας από την Ολλανδία.

Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε το δεύτερο σετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 1-5 αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν στους δύο πόντους. Το τριφύλλι έφτασε στο +5 για το 6-11 και το 7-12 αλλά η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε και μείωσε στο ελάχιστο με τη Σαΐκοβα. Η τελική ευθεία του σετ, όμως, ανήκε στον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε 19-24 με τη Μεταξά και κατέκτησε το δεύτερο σετ με 20-25 παίρνοντας την πρόκριση.

Το γρήγορο και τακτικό μπάσκετ της Παρί που «πλήγωσε» τον Παναθηναϊκό
EUROLEAGUE

15:28 - 16.10.2024

Με έναν γρήγορο και ταυτόχρονα «νοικοκυρεμένο» τρόπο παιχνιδιού, η Παρί κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος απλώς δεν... γύρισε ποτέ τον διακόπτη.

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να καθαρίζει την υπόθεση νίκη στο τρίτο σετ όταν προηγήθηκε 0-4, 7-11 και 10-15. Ωστόσο, η ομάδα της Σόφιας αντεπιτέθηκε και έφερε την κατάσταση στα ίσα για το 23-23. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο ματς μπολ δύο φορές (23-24, 24-25) αλλά η ομάδα της Σόφιας επανήλθε και κατέκτησε το τρίτο σετ.

Στο τέταρτο σετ η ΤΣΣΚΑ Σόφιας προηγήθηκε 3-0, όμως ο Παναθηναϊκός έδειξε αντίδραση και έκανε το 6-8 δείχνοντας να ελέγχει την κατάσταση. Η διαφορά έφτασε τους έξι πόντους υπέρ της ομάδας του Ντράγκαν Νέσιτς, που κατέκτησε το τέταρτο σετ και πήρε τη νίκη με 3-1 μέσα στη Σόφια.