Κανένα πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:09 - 09.10.2024 / Ανανεώθηκε: 18:45 - 09.10.2024

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού επικράτησε 3-0 σετ της ΤΣΣΚΑ Σόφιας και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «32» του Challenge Cup.

Ο Παναθηναϊκός έκανε αυτό που έπρεπε κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας. Το τριφύλλι επικράτησε 3-0 σετ της ομάδας της Βουλγαρίας στο πρώτο ματς των δύο ομάδων στο κλειστό του Μετς και έβαλε πλώρη για την πρόκριση στη φάση των «32» του Challenge Cup.

Η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς, όπως μαρτυρά και η διακύμανση του σκορ, δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ. Ο Παναθηναϊκός χρειάζεται δύο σετ στη ρεβάνς της Βουλγαρίας σε μία εβδομάδα για να πάρει την πρόκριση. Αν το τριφύλλι πάρει την πρόκριση, τότε θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση στην Καχασόλ Σεβίγια. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στις 13 Νοεμβρίου στην Ισπανία.

Πρώτη σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν η Μπογκουμίλα Μπιάρντα με 13 πόντους. Από 11 πόντους σημείωσαν η Μανωλίνα Κωνσταντίνου και η Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στον αγώνα με το πόδι στο γκάζι και έφτασε στο 5-1 με άσο της Κωνσταντίνου. Το τριφύλλι έφτασε στο 8-3 με την Μπιάρντα και σε εκείνο το σημείο η Γιούλιγια Ιβάνοβα κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο double score (12-6) μετά από άστοχη επίθεση της Κωνσταντίνοβα.

Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται υπέρ της ομάδας του Ντράγκαν Νέσιτς. Η ΤΣΣΚΑ Σόφιας δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση, την στιγμή που ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι ήθελε και έφτασε στο 23-6 με πρώτο χρόνο της Χατζηευστρατιάδου. Ένα μπλοκ άουτ η Οκόρο έδωσε τέλος στο σερί του Παναθηναϊκού, που κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-7 με την Κωνσταντίνου.

Στο δεύτερο σετ η ΤΣΣΚΑ Σόφιας προηγήθηκε 2-5 με πρώτο χρόνο της Πεϊτσίκοβα και η διαφορά έφτασε τους τέσσερις πόντους (4-8) μετά από άστοχη επίθεση της Μπιάρντα. Ο Παναθηναϊκός ανέκαμψε και μείωσε 8-9 με την Κωνσταντίνου στη γραμμή του σερβίς και ισοφάρισε 11-11 με μπλοκ άουτ της Σάμανταν.

Η ομάδα της Σόφιας προηγήθηκε ξανά με δύο πόντους (11-13), αλλά σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι. Με την Γκρόθες στη γραμμή του σερβίς, το τριφύλλι πήρε το προβάδισμα και έφτασε στο 18-13 με άσο της ακραίας από την Ολλανδία. Η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έκλεισε το δεύτερο σετ με 25-16 με επίθεση της Γκρόθες.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Το τριφύλλι προηγήθηκε 6-3 με την Μπιάρντα στην ευθεία και στη συνέχεια η ΤΣΣΚΑ μείωσε με άσο της Ιβάνοβα. Η ομάδα της Βουλγαρίας έκανε πολλά λάθη και οι γηπεδούχες έφτασαν στο 18-11 κατακτώντας με άνεση και το τρίτο σετ.