Βόλεϊ: Ιστορική νίκη του Πήγασου κόντρα στον Παναθηναϊκό

Πήγασος Πολίχνης/©Intime

Sportal newsroom 00:28 - 11.12.2022 / Ανανεώθηκε: 11:13 - 20.08.2024

Ο Πήγασος Πολίχνης επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού για την έβδομη αγωνιστική της Volley League.

Ιστορική νίκη πέτυχε ο Πήγασος Πολίχνης που επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού για την έβδομη αγωνιστική της Volley League. Η ομάδα του Ηρακλή Θεοδώρου έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση και λύγισε τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό που παρουσίασε αρκετά προβλήματα.

Το τριφύλλι μένει αρκετά πίσω στη βαθμολογία. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μετράει απώλειες βαθμών με τον Μίλωνα και την Ορεστιάδα που του κοστίζουν σημαντικά.

Ο Πήγασος ήταν εκπληκτικός στην ανάπτυξη και ισοφάρισε δύο φορές τον Παναθηναϊκό οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Στο πέμπτο σετ η ομάδα του Ηρακλή Θεοδώρου έκανε και πάλι την ανατροπή.

Στο πέμπτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0 με τον Φράγκο. Οι γηπεδούχοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και ισοφάρισαν σε 3-3 μετά από λάθος του Ερνάντεζ.

Με νέο λάθος των παικτών του Ανδρεόπουλου, ο Πήγασος έφτασε στο 5-4 και προηγήθηκαν με 6-4 με τον Μπαρέτο. Με μπλοκ του Ρανγκέλ στον ίδιο παίκτη ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 7-7 με τον Κόβαρ να αστοχεί για το 8-7.

Δύο σερί λάθη του Κόβαρ έφεραν τον Πήγασο στο + 2 (11-9) με τον Παναθηναϊκό να δείχνει αντίδραση. Το τριφύλλι είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς αφού είχε δύο ματς μπολ (13-14, 14-15) αλλά ο Μπαρέτο έβγαλε εντυπωσιακές άμυνες. Ο Πήγασος έφτασε στο ματς μπολ μετά από παράβαση του Ρανγκέλ στο φιλέ και ένα μπλοκ του Αρμενάκη στον Φράγκο τελείωσε τον αγώνα.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-18, 25-27, 25-21, 17-15) σε 146'

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 3 (3/4 επ.), Μπαρέτο 17 (16/29 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 37% άριστες), Μαυροβουνιώτης 16 (14/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 32% άριστες), Μήλης 22 (19/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 11 (5/11 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κανέλλος 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 48% υπ. - 20% άριστες) , Σακόγλου, Παυλίδης 1 (1/2 επ.), Κεσεσίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 14 (14/30 επ., 60% υπ. - 32% άριστες), Πετρέας 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (4/4 επ.), Ρανγκέλ 13 (10/18 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 15 (14/30 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. - 24% άριστες), Ερνάντεζ 24 (22/47 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 62% υπ. - 22% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης 1 (1 άσσος).