«Περίπατος» για τον Ολυμπιακό ONEX απέναντι στη Στρούμιτσα

© CEV Volleyball

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:15 - 17.09.2024 / Ανανεώθηκε: 16:08 - 18.09.2024

Ο Ολυμπιακός ONEX επικράτησε 3-0 της Στρόυμιτσα στη Βόρεια Μακεδονία στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τον πρώτο προκριματικό του Champions League βόλεϊ ανδρών.

Με το ένα πόδι στον δεύτερο προκριματικό του Champions League βόλεϊ ανδρών είναι ο Ολυμπιακός ONEX. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 3-0 της Στρούμιτσα στη Βόρεια Μακεδονία στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού της διοργάνωσης.

Στη ρεβάνς του Ρέντη, που θα γίνει στις 24 Σεπτεμβρίου, ο Ολυμπιακός ONEX θέλει να κατακτήσει δύο σετ για να πάρει την πρόκριση. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι μεγάλη και η Στρούμιτσα δύσκολα θα βάλει εμπόδια στους νταμπλούχους Ελλάδας στον δεύτερο αγώνα. Η αναμέτρηση της Βόρειας Μακεδονίας ήταν το επίσημο ντεμπούτο του Αντρέα Γκαρντίνι στον «ερυθρόλευκο» πάγκο. Τον πρώτο του επίσημο αγώνα με τη φανέλα του Ολυμπιακού έδωσε ο Αλεκσάνταρ Ατανασίεβιτς.

Ο Αντρέα Γκαρντίνι ξεκίνησε με τους Τράβιτσα στην πάσα, Ατανασίεβιτς στη διαγώνιο, Παγένκ - Τζούριτς στο κέντρο, Κουμεντάκη - Πέριν στα άκρα και λίμπερο τον Τζιάβρα. Ο Ολυμπιακός ONEX μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε 3-9 μετά από μπλοκ του Τζούριτς. Η γηπεδούχος ομάδα έδειξε αντίδραση με τον Βολκόφ στο σερβίς (δύο διαδοχικοί άσοι) και μείωσε 9-7 μετά από επίθεση του Μίλεφ.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας, όμως, βρήκαν και πάλι σερί με τον Τράβιτσα στη γραμμή του σερβίς. Τρεις διαδοχικές κακές επιθέσεις από πλευράς Στρούμιτσα έφεραν τον Ολυμπιακό ONEX στο 7-13 και στη συνέχεια ο Μαντζούνκοφ έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί της ομάδας της Βόρειας Μακεδονίας. Η ομάδα του Πειραιά συνέχεια να έχει εντυπωσιακό ρυθμό στην επίθεση και έφτασε σε διψήφια διαφορά (9-19) με τον Παγένκ κατακτώντας με μεγάλη άνεση το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ προηγήθηκε 3-7 με επίθεση του Πέριν. Η ομάδα του Πειραιά εξακολουθούσε να λειτουργεί εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση και έφτασε στο 4-12 μετά από πόντο του Κουμεντάκη και άστοχο χτύπημα του Βολκόφ. Η Στρούμιτσα είχε προβλήματα στην υποδοχή της και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-16 με δύο διαδοχικούς άσους του Πέριν και επίθεση του Ατανασίεβιτς. Η ομάδα της Βόρειας Μακεδονίας μείωσε 13-18 μετά από χαμένη επίθεση του Κουμεντάκη αλλά οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν τον έλεγχο και έφτασαν στο 17-25 και την κατάκτηση του δεύτερου σετ με επίθεση του Τζούριτς.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ONEX πήρε και πάλι τα ηνία από το ξεκίνημα και έφτασε στο 3-8 με τον Πέριν. Με μπλοκ του Τζούριτς η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε 4-10 ενώ η διαφορά έφτασε του οκτώ πόντους (5-13) μετά από νέα επίθεση του Καναδού ακραίου. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και κατέκτησαν με άνεση και το τρίτο σετ φτάνοντας στη νίκη με 3-0 σετ μέσα σε 69 λεπτά.

Τα σετ: 15-25, 17-25, 15-25

*Οι πόντοι της Στρούμιτσα προήλθαν από 3 άσσους, 20 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων, ενώ του Ολυμπιακού ONEX από 5 άσσους, 42 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Στρούμιτσα (Κίριλ Ρίκλιεφ): Ίλιεφ 2 (2/11 επ., 38% υπ. – 23% άριστες), Ρίχλιεφ 1 (0/4 επ., 1 μπλοκ), Ματζούνκοφ 4 (3/10 επ., 1 άσος), Βολκόφ 8 (6/17 επ., 2 άσοι, 48% υπ. – 33% άριστες), Νάκοφ 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ), Μίλεφ Β. 5 (5/13 επ., 67% υπ. – 67% άριστες) / Ανγκελόφσκι (λ., 62% υπ. – 44% άριστες), Στάνκοφ 1 (1/1 επ.), Αράποφ (λ.), Μίλεφ Γ. 1 (1/3 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Ίλιεφ Κ. 1 (1/1 επ.), Γκρκόφσκι

Ολυμπιακός ONEX (Αντρέα Γκαρντίνι): Παγένκ 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Πέριν 16 (11/16 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 88% υπ. – 75% άριστες), Κουμεντάκης 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. – 32% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/1 επ.), Ατανασίεβιτς 18 (15/18 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Τζούριτς 10 (5/9 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ., 78% υπ. – 44% άριστες)