Τρίτη στην Ευρώπη η Ελλάδα στα 4Χ200 ελεύθερο

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:51 - 17.06.2024 / Ανανεώθηκε: 21:23 - 17.06.2024

Η ελληνική ομάδα στα 4Χ200 ελεύθερο ανδρών κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου.

Εξαιρετική προσπάθεια έκανε η Εθνική ομάδα 4Χ200 ελεύθερο ανδρών στον τελικό του ευρωπαϊκού του Βελιγραδίου. Η Εθνική ομάδα αποτελούμενη από τους Δημήτρη Μάρκο, Κωνσταντίνο Εγγλεζάκη, Κωνσταντίνο Στάμου και Ανδρέα Βαζαίο ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Η Ελλάδα μπήκε στον τελικό πολύ δυνατά με τον Δημήτρη Μάρκο, ενώ ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης έκανε απίθανη κούρσα ανεβάζοντας την Εθνική ομάδα στη δεύτερη θέση. Ωστόσο, στη συνέχεια η Λιθουανία και η Ουγγαρία φάνηκαν πιο δυνατές και κατέκτησαν το χρυσό και το ασημένιο μετάλλιο αντίστοιχα.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι η Λιθουανία, που αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν στην τέταρτη θέση στην τελευταία αλλαγή. Ο Ντάνας Ράμπσις, όμως, ήταν εκπληκτικός και οδήγησε την Εθνική του ομάδα στην πρώτη θέση.

Η Εθνική 4Χ200 ελεύθερο κατακτάει μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μετά από 18 χρόνια. Το 2006 στη διοργάνωση της Βουδαπέστης ο Ζήσιμος, ο Δεμέτης, ο Μαγγανάς και ο Ξυλούρης ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Η αρχή έγινε το 2002 στο Βερολίνο όπου η ομάδα των Οικονόμου, Κοκκώδη, Ξυλούρη και Γιαννιώτη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

8. Βουλγαρία 7:32.07

Πρωταθλητής Ευρώπης και όριο για Ολυμπιακούς ο Παπαστάμος!

Απίθανη εμφάνιση έκανε ο Απόστολος Παπαστάμος στον τελικό των 400 μέτρων μικτής ατομικής στο ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 4:10.83 πιάνοντας το όριο πρόκρισης (4:12.50) για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού.

Ο Απόστολος Παπαστάμος βελτίωσε και το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ. Ο κολυμβητής από τα Χανιά είχε σημειώσει 4:11.93 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης το 2019.

Ο Απόστολος Παπαστάμος έκανε πολύ καλή εκκίνηση και πήρε τα ηνία της κούρσας περίπου στα μισά. Οι δύο Ούγγροι Μπάλαζ Χόλο και Γκάμπορ Ζόμπορι κατέκτησαν το ασημένιο και το χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε στον ίδιο τελικό ο Δανιήλ Γιουρτζίδης. Ο 22χρονος αθλητής του Ναυταθλητικού Ομίλου Αλεξανδρούπολης τερμάτισε σε 4:16.64 καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση και σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ.