Ήττα του Ολυμπιακού από τη Βάλουρ, όλα θα κριθούν στη ρεβάνς

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:40 - 18.05.2024 / Ανανεώθηκε: 10:15 - 29.05.2024

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 30-26 από τη Βάλουρ στον πρώτο τελικό του EHF European Cup και ελπίζει στην ανατροπή στη ρεβάνς της Χαλκίδας για να κατακτήσει το τρόπαιο.

Η Βάλουρ τελείωσε το αήττητο του Ολυμπιακού στο EHF European Cup. Η ομάδα της Ισλανδίας επικράτησε 30-26 στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης και πήρε πλεονέκτημα εν όψει της ρεβάνς στη Χαλκίδα.

Ο Ολυμπιακός στάθηκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, με δεδομένο ότι αντιμετώπιζε μία ομάδα που έφτασε μέχρι τον τελικό με το απόλυτο των νικών. Σπουδαία εμφάνιση έκανε για την ομάδα του Πειραιά ο Σάββας με δέκα τέρματα, όσα και ο Όσκαρσον. Σημειώνεται ότι η ρεβάνς θα γίνει το Σάββατο 25 Μαΐου στις 20:00 το βράδυ στο κλειστό της Χαλκίδας.

Η ομάδα του Πειραιά έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-2 με τον Σλίσκοβιτς και τον Σάββα αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Γκίσλανσον και τον Όσκαρσον. Η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς έφτασε πάλι στο +2 για το 2-4 με τον Σλίσκοβιτς και τον Πασσιά. Με τέρμα του Μάγκνουσον η Βάλουρ μείωσε στο γκολ αλλά ο Βίντα έφερε τον Ολυμπιακό στο +2 για το 3-5 του δέκατου λεπτού.

Η ομάδα του Ρούναρσον ισοφάρισε 5-5 με δύο τέρματα του Όσκαρσον. Με τέρμα του ίδιου παίκτη η ομάδα της Ισλανδίας προσπέρασε για πρώτη φορά για το 7-6 στο 14ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός έφερε πάλι την κατάσταση υπέρ του και προηγήθηκε 7-8 με δύο γκολ του Σάββα. Η Βάλουρ έφτασε 10-9 με τον Φίνσον και 11-10 με τον Γιόνσον. Αυτό ήταν και το τελευταίο προβάδισμα της ομάδας της Ισλανδίας στο πρώτο ημίχρονο.

Με δύο γκολ του Μοντόρο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 11-12 στο 26' και στη συνέχεια η Βάλουρ ισοφάρισε με τον Γιόνσον. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 12-13 και το 13-14 με τέρματα του Κάβτσιτς και του Σάββα. Ο Πέτερσον ισοφάρισε 14-14, που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ήταν παρόμοιο με το κλείσιμο του πρώτου. Η Βάλουρ προσπέρασε 15-14 με τον Μάγκνουσον αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 15-15 με τον Πασσιά. Το μοτίβο ήταν το ίδιο μέχρι το 18-18 με εύστοχο πέναλτι του Σάββα. Οι γηπεδούχοι με τέρματα του Γιόνσον, του Γκίσλασον και του Στέφανσον προσπέρασαν 21-18 στο 41ο λεπτό.

Ο Τζίμπουλας έδωσε τέλος στο σερί της Βάλουρ για 21-19 και στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 21-21 με τον Σάββα. Η Βάλουρ έφτασε στο 23-21 με τον Φίνσον και στη συνέχεια το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σάββα έφερε τη διαφορά στο γκολ. Η ομάδα του Πειραιά ισοφάρισε 24-24 με τον Κάβτσιτς, αλλά η Βάλουρ με τρία διαδοχικά γκολ του Όσκαρσον έφτασε στο 27-24 στο 55ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός μείωσε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σάββα αλλά δύο διαδοχικά τέρματα του Μάγκνουσον έδωσαν την ευκαιρία στη Βάλουρ να προηγηθεί 29-25 δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Με τέρμα του Σλίσκοβιτς ο Ολυμπιακός μείωσε στα τρία τέρματα και ο Όσκαρσον διαμόρφωσε το 30-26, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΒΑΛΟΥΡ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 30-26

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-5, 7-7, 9-9, 11-11, 14-14 (ημχ), 16-15, 20-18, 21-20, 23-22, 27-25, 30-26

ΒΑΛΟΥΡ (Όσκαρσον): Μ. Γκούσταφσον, Γκίσλασον 2, Γιόνσον 3, Σίγκουρτσον, Μπόρνταρσον, Πάλσον, Όρσκαρσον 10, Στέφανσον 2, Ι. Γκούσταφσον, Γιούλιουσον, Χόστερτ 1, Μάγκνουσον 5, Νόρντμπεργκ, Φίλκισον, Πέτερσον 2, Φίνσον 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 3, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 4, Δομπρής, Πασσιάς 3, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 2, Μιχαηλίδης, Σάββας 10.

Διαιτητές: Γερλέσκι- Λαμπούν (Πολωνία), Παρατηρητής: Όλσον (Σουηδία), Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 2/2-4/4