Πρώτο βήμα για το πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός, 3-1 τον Ολυμπιακό σε ένα επεισοδιακό ντέρμπι

Παναθηναϊκός βόλεϊ γυναικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 00:20 - 30.04.2023 / Ανανεώθηκε: 16:44 - 14.08.2024

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στον πρώτο τελικό της Volleyleague γυναικών. Εκκενώθηκε το γήπεδο πριν το ξεκίνημα του τέταρτου σετ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Volleyleague γυναικών. Το τριφύλλι επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού και πήρε το προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο αγώνας διακόπηκε για μία περίπου ώρα πριν την έναρξη του τέταρτου σετ. Ένας φίλος του Παναθηναϊκού άναψε καπνογόνο στο 23-19 του τρίτου σετ και ο διαιτητής Αλέξανδρος Μυλωνάκης ζήτησε εκκένωση του γηπέδου προκειμένου να καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

Η σειρά των τελικών μεταφέρεται στο κλειστό του Ρέντη. Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί την Τετάρτη στις 18:00 το απόγευμα.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-3 στο πρώτο σετ. Ο Παναθηναϊκός, με την Παπαφωτίου στη γραμμή του σερβίς βρήκε σερί και προσπέρασε με 8-3 με επίθεση της Ανθούλη. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη συνέχισε να έχει καλό σερβίς και προηγήθηκε με 11-4 με άσο της Ανάε. Οι γηπεδούχες ήταν κυρίαρχες σε όλα τα κομμάτια του αγώνα και προσπέρασαν με 15-6 με την Κρος. Η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή (20-8) με τον Παναθηναϊκό να κατακτά με μεγάλη άνεση το πρώτο σετ.

Η εικόνα αντιστράφηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 2-5 με την Κούμπουρα με τη διαφορά να φτάνει τους πέντε πόντους (3-8) με πέρασμα τηε Γουίντερς στο φιλέ και άστοχη επίθεση της Ανθούλη. Η ομάδα του Πειραιά, σε αντίθεση με το πρώτο σετ βρήκε καλό σερβίς και με το μπλοκ να δίνει εύκολους πόντους ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά στους 11 πόντους (9-20) με την Εμμανουηλίδου. Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα και η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι κατέκτησε πολύ άνετα το δεύτερο σετ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ. Το τριφύλλι προηγήθηκε με 7-1 με μπλοκ της Ανθούλη με την Κούμπουρα να δίνει τέλος στο «πράσινο» σερί. Ο Ολυμπιακός είχε απάντηση με τη Γουίντερς στη γραμμή του σερβίς και μείωσε στον πόντο (12-11) με άσο της Κούμπουρα. Οι γηπεδούχες προσπέρασαν με 16-12 με την Γκρόθες με τον Ολυμπιακό να μειώνει και πάλι στον πόντο (19-18) με άσο της Λαμπρούση. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 23-19 με επίθεση της Ανθούλη και άσο της Ανάε. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν και πάλι (23-21) με το τριφύλλι να παίρνει το τρίτο σετ με 25-21 με άσο της Μέντιτς

Λίγο πριν το ξεκίνημα του τέταρτου σετ, ο διαιτητής Αλέξανδρος Μυλωνάκης ζήτησε εκκένωση του γηπέδου. Φίλοι του Παναθηναϊκού άναψαν καπνογόνο στο 23-19 του τρίτου σετ με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να είναι αποπνικτική. Μετά από μία περίπου ώρα οι δύο ομάδες επανήλθαν στον αγωνιστικό χώρο.

Το τέταρτο σετ ήταν και το πιο κλειστό. Οι δύο ομάδες έπαιρναν διαφορά δύο πόντων, που εξανεμιζόταν. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 21-18 με άσο της Παπαφωτίου με τον Ολυμπιακό να μειώνει στον πόντο με τη Σάλας. Το τριφύλλι έφτασε στο πρώτο ματς μπολ (24-23) με την Κρος με την ομάδα του Πειραιά να κάνει την ανατροπή για το 24-25 με τη Γουίντερς. Το τριφύλλι απώλεσε και δεύτερο ματς μπολ με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 26-27 με άσο της Γουίντερς. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έφτασε στο τρίτο ματς μπολ (28-27) μετά από άστοχη επίθεση της Σάλας και πήρε το σετ και το ματς με νέα άστοχη επίθεση της Κουβανής ακραίας.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Καπότης, Γραμματεία: Μπίτσικα.