«Σίφουνας» Τσιτσιπάς στην πρεμιέρα του Ρότερνταμ

Στέφανος Τσιτσιπάς / © Photo by Rene Nijhuis/BSR Agency/Getty Images/Ideal images

Sportal newsroom 22:13 - 14.02.2023 / Ανανεώθηκε: 09:57 - 20.08.2024

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ζορίστηκε στο πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια δεν άφησε περιθώρια στον Εμίλ Ρουσουβουόρι (7-5, 6-1) και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του τουρνουά του Ρότερνταμ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του τουρνουά του Ρότερνταμ. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας όλων των εποχών επιβλήθηκε με 7-5, 6-1 του Εμίλ Ρουσουβουόρι και «σφράγισε» το εισιτήριο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ζορίστηκε στο πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Ο 24χρονος τενίστας, λίγες ημέρες μετά τους αγώνες για το Davis Cup, δείχνει να είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Συμβαίνουν κι αυτά: Τύπος με στολή πάντα εισέβαλε σε ματς τένις στο Ρότερνταμ! (vid)
ΤΕΝΙΣ

18:59 - 14.02.2023

Ένα αθώο -όπως αποδείχθηκε- περιστατικό σημειώθηκε στο ΑTP του Ρότερνταμ, καθώς ένας τύπος ντυμένος πάντα εισέβαλε στο court κατά τη διάρκεια του αγώνα ανάμεσα στον Αλίς και τον Μπαρέρε.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που πέρσι είχε φτάσει μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης, θα αντιμετωπίσει στη φάση των «16» τον νικητής της αναμέτρησης Μπόνζι - Σίνερ. Δεν αποκλείεται, δηλαδή να παίξει κόντρα στον Ιταλό, με τον οποίο είχε συναντηθεί και στο πρόσφατο Australian Open.

Ο Φινλανδός, Νο.52 στον κόσμο έβαλε δύσκολα στον Στέφανο Τσιτσιπά στο πρώτο σετ. Ο Ρουσουβουόρι προηγήθηκε με μπρέικ για το 2-4 και στη συνέχεια σέρβιρε για την κατάκτησή του. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε μέταλλο νικητή, πήρε πίσω το μπρέικ και στη συνέχεια κατέκτησε δύο σερί γκέιμ (το ένα στο σερβίς του αντιπάλου του) για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε δύο μπρέικ και έκλεισε τον αγώνα εντυπωσιακά στο δικό του σερβίς.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχει την ευκαιρία για νέο career high αυτή την εβδομάδα. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας θα μπορέσει να ανέβει στο Νο.2 του κόσμου εκτοπίζοντας τον Κάρλος Αλκαράθ, αν κατακτήσει τον τίτλο στην Ολλανδία και δεν σηκώσει το τρόπαιο στο Μπουένος Άιρες ο νεαρός Ισπανός.