Πρεμιέρα χωρίς προβλήματα για τον Τζόκοβιτς

© φωτογραφία αρχείου Intime

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:18 - 03.07.2023 / Ανανεώθηκε: 15:09 - 14.08.2024

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε σε straight sets τον Πέδρο Κατσίν και μπήκε με το δεξί στο Wimbledon.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Wimbledon. Ο Σέρβος, κάτοχος 23 Grand Slam τίτλων, επιβλήθηκε με 6-3, 6-4, 7-6(7) του Πέδρο Κατσίν και «σφράγισε» το εισιτήριο.

O Νόλε σημείωσε την 29η νίκη του στο βρετανικό major. Σημειώνεται ότι ο Σέρβος κυνηγά στον πέμπτο διαδοχικό και 8ο συνολικά τίτλο του στο Λονδίνο.

Ο Τζόκοβιτς είχε 45 winnners έναντι 45 του αντιπάλου του. Ο Σέρβος έκανε 19 αβίαστα λάθη, δέκα λιγότερα από τον Κατσίν. Ο αγώνας διακόπηκε μετά το τέλος του πρώτου σετ για μία περίπου ώρα εξαιτίας της βροχής.

Ο Τζόκοβιτς θα αντιμετωπίσει τον δεύτερο γύρο τον Τζόρνταν Τόμπσον. Ο τενίστας από την Αυστραλία νίκησε με 2-6, 2-6, 6-4, 7-6(4), 6-3 του Μπράντον Νακασίμα.

Πετυχημένη πρεμιέρα στο Wimbledon έκανε ο Ασλάν Καράτσεφ. Ο Ρώσος τενίστας νίκησε με 6-7(4), 6-4, 6-2, 6-4 και θα αντιμετωπίσει στον δεύτερο γύρο τον Αντρέι Ρούμπλεφ.

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε στο τουρνουά ο Χούμπερτ Χούρκατς. Ο Πολωνός τενίστας επικράτησε με 6-1, 6-4, 6-4 του Άλμπερτ Ράμος Βινόλας και προκρίθηκε στον δεύυερο γύρο. Το Νο.18 της παγκόσμιας κατάταξης θα αντιμετωπίσει είτε τον Γιαν Τσοΐνσκι είτε τον Ντούσαν Λάγιοβιτς.

Στον δεύτερο γύρο του Wimbledon προκρίθηκε η Καρολίνα Γκαρσιά. Η Γαλλίδα τενίστρια επιβλήθηκε με 6-4, 6-3 της Κέιτι Βόλινετς και πήρε το «εισιτήριο». Η Γκαρσιά περιμένει την αντίπαλό της από το ζευγάρια της Μπάιντλ με τη Φερνάντεζ.

Τον ρόλο του φαβορί επιβεβαίωσε η Μάγκντα Λινέτ κόντρα στην Τζιλ Τέιχμαν. Η τενίστρια από την Πολωνία νίκησε με 6-3, 6-2 μέσα σε 1 ώρα και 23 λεπτά και πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει την Μπάρμπαρα Στρίσοβα που επιβλήθηκε με 6-1, 7-5 της Μαρίνα Ζανέφσκα.