Ο «Νόλε» επέστρεψε στο θρόνο του Cincinnati Masters!

©printscreen/@CincyTennis

Μαρία Δαλιάνη • 10:56 - 21.08.2023 / Ανανεώθηκε: 14:06 - 14.08.2024

Μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε με 2-1 επί του Κάρλος Αλκάραθ για το Cincinnati Masters και κατέκτησε το 39ο του Master τίτλο!

Σε έναν επικό τελικό που διήρκησε 3 ώρες και 49 λεπτά ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος αγωνίστηκε με θερμοπληξία, επέστρεψε στην κορυφή του Cincinnati Masters. Ο «Νόλε» μπορεί να βρέθηκε να χάνει στα σετ από τον Αλκάραθ όμως κατάφερε παρά την αδιαθεσία τoυ να επανέλθει στο παιχνίδι και να επικρατήσει τελικά με 2-1 επί του Ισπανού τενίστα.

Αυτός ήταν ο τρίτος τίτλος το "Νόλε" στο Σινσινάτι καθώς, στις τελευταίες 4 παρουσίες του στο τουρνουά έχει κατακτήσει 3 τίτλους το 2018, το 2020 και το 2023 ενώ το 2019 αποκλείστηκε στα ημιτελικά του τουρνουά. Παράλληλα, ο Σέρβος τενίστας έφτασε τα 39 τρόπαια και ξεπέρασε τον Ράφα Ναδάλ ο οποίος έχει 36 ενώ συνολικά μετρά 95 τίτλους καριέρας.

Ο Σέρβος θα μπορούσε να πει κανείς ότι πήρε εκδίκηση από τον Ισπανό για την ήττα στον τελικό του Wimbledon με 2-1, 5-7, 7-6 (9/7), 7-6 (7-4) και κατάφερε να επιστρέψει σε ένα αγώνα που έχανε με 7-5, 4-2. Το No2 στην παγκόσμια κατάταξη μπορεί να επηρεάστηκε από την ζέστη αυτό τουλάχιστον είπε και στον γιατρό, όταν κάλεσε ιατρικό τάιμ άουτ, μετά το τέλος του πρώτου σετ και δέχθηκε δύο break στο πρώτο σετ, με το Αλκάραθ να επικρατεί με 7-5.

Ο Αλκαράθ προηγήθηκε και στο 2ο σετ με 4-2, ο «Νόλε» ισοφάρισε κι από εκεί κι έπειτα επέστρεψε για τα καλά στον τελικό, κατακτώντας το στο tie-break με 9-7.

«Τρελός. Ειλικρινά, δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να πω. Δύσκολο να το περιγράψω. Σίγουρα ένα από τα πιο δύσκολα ματς που έχω παίξει στη ζωή μου, ανεξάρτητα από το τουρνουά, την κατηγορία, το επίπεδο ή τον παίκτη. Είναι απίστευτο», είπε ο Τζόκοβιτς μετά τον αγώνα.