ΜΟΥΖΕΤΙ - ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ

LIVE ΜΟΥΖΕΤΙ - ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ

Πηνελόπη Παπαδήμου 14:19 - 22.04.2023 / Ανανεώθηκε: 16:56 - 14.08.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη του αγώνα του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Λορέντζο Μουζέτι για τα ημιτελικά του τουρνουά της Βαρκελώνης.

• Μπρέικ για τον Μουζέτι. Ο Ιταλός μειώνει σε 1-4 και σερβίρει
  • Δεύτερο μπρέικ για τον Τσιτσιπά στο τρίτο σετ. 0-4 για τον Έλληνα τενίστα.
  • Love service game για τον Τσιτσιπά που προηγείται με 0-3 και έχει βάλει τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ και της νίκης
  • Μπρέικ για τον Τσιτσιπά! Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας προηγείται με 0-2
  • Κρατάει το σερβίς του ο Τσιτσιπάς για το 0-1

2ο σετ (7-5)

• Ο Μουζέτι κατακτά το δεύτερο σετ με 7-5. Είναι το πρώτο σετ που χάνει ο Τσιτσιπάς στη διοργάνωση.
  • Ο Ιταλός εξαργυρώνει το μπρέικ κρατώντας το σερβίς του για το 2-0
  • Ο Μουζέτι ξεκινάει με μπρέικ το δεύτερο σετ (1-0)

1ο σετ (4-6)

• Ο Τσιτσιπάς κάνει νέο μπρέικ και κατακτά το πρώτο σετ (4-6)
  • Κρατάει το σερβίς του ο Τσιτσιπάς. Ο Μουζέτι θα σερβίρει για να μείνει στο σετ (4-5)
  • Εύκολο service game για τον Μουζέτι και 1-1
  • Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κρατάει το σερβίς του (0-1)
  • Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σερβίρει πρώτος στην αναμέτρηση
  • Αν ο Τσιτσιπάς προκριθεί, θα αγωνιστεί για τρίτη φορά στον τελικό του τουρνουά της Βαρκελώνης
  • O νικητής θα παίξει στον τελικό της Κυριακής κόντρα στον νικητή του ζευγαριού Αλκαράθ - Έβανς που αγωνίζονται στις 17:00 σήμερα
  • Τσιτσιπάς και Μουζέτι έχουν συναντηθεί τρεις φορές με τον Έλληνα τενίστα να έχει κερδίσει και τις τρεις τις δύο πρώτες το 2021 σε Ακαπούλκο και Λυών (και οι δύο σε ημιτελικά), ενώ η πιο πρόσφατη ήταν και η πιο εντυπωσιακή στο περσινό Roland Garros, όπου για να επικρατήσει ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε να επιστρέψει από το 0-2 sets!
  • Ο Μουζέτι, ο οποίος πριν από μια εβδομάδα στο Μόντε Κάρλο σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα του, κερδίζοντας τον Νόβακ Τζόκοβιτς, φιλοδοξεί να γίνει ο πρώτος Ιταλός που φτάνει στον τελικό της Βαρκελώνης μετά τον Αντριάνο Πανάτα το 1975!