Η Σάκκαρη «λύγισε» από τη Παολίνι κι αποχαιρέτησε το Ντουμπάι

Μαρία Σάκκαρη

Ελένη Ανδρικοπούλου 11:33 - 21.02.2024 / Ανανεώθηκε: 00:13 - 14.08.2024

Η Μαρία Σάκκαρη γνώρισε την ήττα από τη Τζασμίν Παολίνι (4-6, 2-6) κι αποκλείστηκε στη φάση των «16» στο 1000άρι τουρνουά στο Ντουμπάι.

Μετά την επικράτηση κόντρα στην Έμα Ναβάρο η Μαρία Σάκκαρη επέστρεψε στις ήττες κι ολοκληρώθηκε άδοξα η παρουσία της σε ένα ακόμα τουρνουά για το 2024.

Η 29χρονη Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε με 2-0 σετ (4-6,2-6) από τη Τζασμίν Παολίνι (Νο. 26) στη φάση των «16» του Dubai Tennis Championships.ύστερα από 1 ώρα και 22 λεπτά κι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του τουρνουά.

Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε με μπρέικ το πρώτο σετ, προηγήθηκε με 3-1, αλλά η Παολίνι αφού ισοφάρισε (3-3) κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ μετά από 46 λεπτά με 6-4. Με μπρέικ εκκίνησε και στο δεύτερο σετ η Ελληνίδα τενίστρια, αλλά στη συνέχεια έχασε την ψυχραιμία της κι η βραχύσωμη Ιταλίδα τενίστρια με έξι συνεχόμενους πόντους έφθασε στην κατάκτηση και το δεύτερου σετ με 6-2. Η Παολίνι πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του τουρνουά στο Ντουμπάι για δεύτερη φορά στην καριέρα της και στη φάση των «8» θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Μαγκνταλένα Φρετς - Έλενα Ριμπάκινα.

• Η Μαρία Σάκκαρη δεν συνεργάζεται πλέον με τον Τομ Χιλ, αλλά δεν έχει ανακοινώσει τον νέο της προπονητή

• Η Σάκκαρη κι η Παολίνι είχαν αναμετρηθεί στο Roland Garros το 2021. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια είχε επικρατήσει της αντιπάλου της με 2-0 σετ.

• Η Μαρία Σάκκαρη θυμίζουμε ότι επικράτησε της Έμα Ναβάρο και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Ντουμπάι μετά από τρεις ήττες στην πρωτεύουσα των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων.

• Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα της Μαρίας Σάκκαρη κόντρα στην Ιταλίδα, Τζασμίν Παολίνι για τη φάση των «16» στο 1000άρι τουρνουά στο Ντουμπάι.